26 მარტს, კავკასიის უნივერსიტეტში, სახელმწიფო მართვის სკოლის სტუდენტებს ევროპის დემოკრატიის დედაქალაქის ინიციატივის შესახებ ECoD-ის პროექტის ასისტენტი ელენე გაგნიძე ესაუბრა.
ევროპის დემოკრატიის დედაქალაქის ინიციატივა ორგანიზებულია ECoD NPO-ის მიერ, რომელიც მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს დემოკრატიულ მმართველობას და გააძლიეროს სოციალური ერთიანობა.
რა არის მოქალაქეთა ჟიური?
მოქალაქეთა ჟიური არის ევროპის მომავლის კონფერენციის (CoFoE) პროტოტიპი, (არასამთავრობო ორგანიზაციების ინიციატივა), რომელიც ხელს უწყობს მოქალაქეთა ჩართულობას ყოველდღიურ პოლიტიკურ გამოწვევებში.
10000-მდე მოქალაქეთა ჟიური - მათ შორის 6000-მდე ევროკავშირის 27 ქვეყნიდან - ყოველწლიურად ირჩევს ევროპის დემოკრატიის დედაქალაქს, რათა მოქალაქეთა ჩართულობის გზით გააძლიეროს დემოკრატიული პროცესები.
2023 წლის იანვარში, მოქალაქეთა ჟიურის წევრებმა ევროპის პირველ დემოკრატიულ ქალაქად აირჩიეს ბარსელონა, ხოლო მომდევნო წელს კი ვენა.
ელენე გაგნიძემ სტუდენტს აცნობა ორგანიზაციის მიერ ახალგაზრდებისთვის შექმნილ შემდეგ შესაძლებლობებზე:
- აირჩიონ შემდეგი ევროპული დემოკრატიული ქალაქი.
- მიიღონ მონაწილეობა სხვადასხვა ონლაინ ან/და ევროპის მრავალ ქალაქში ორგანიზებულ ვორქშოპებში.
- მიიღონ სერტიფიკატები.
- ხელი შეუწყონ ინიციატივის დამკვიდრებას საქართველოში.
კითხვა-პასუხის ფარგლებში, სტუდენტებმა ასევე მიიღეს რჩევები კარიერული განვითარებისა და ევროპულ ბაზარზე სწავლისა და დასაქმების შესაძლებლობის შესახებ.

On March 26, at 14:00, in the Caucasus University conference hall of, ECoD project assistant Elene Gagnidze’s meeting with the students of the Caucasus School of Governance. The meeting was about the European Capital of Democracy initiative as well as youth and career activities in Europe.
The European Capital of Democracy initiative is organized by ECoD NPO, which aims to promote democratic governance and strengthen social cohesion.
What is a Citizens’ Jury?
The Citizens' Jury is a prototype for the Conference on the Future of Europe (CoFoE), (an NGO led initiative) aimed at promoting citizen participation in everyday political challenges.
Each year, a jury comprising up to 10,000 citizens, including up to 6,000 from the 27 EU countries, selects the European Capital of Democracy. This process aims to strengthen democratic processes through the involvement of citizens in decision-making.
In January 2023, members of the Citizens’ Jury chose Barcelona as Europe's first democratic city, and Vienna the following year. You can also become a part of the Citizens’ Jury. As students, by participating, you have the opportunity to: