კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორის მაქსიმ იავიჩის პროექტი - ავტორის იდენტიფიცირება ხელნაწერთა გრაფემატული კვლევით შოთა რუსთაველის ფონდის გამარჯვებულია.
პროექტი ითვალისწინებს გალაკტიონ ტაბიძის ციფრული არქივის გრაფემატულ კვლევას ავტორის იდენტიფიცირების მიზნით. ასეთი კვლევის აუცილებლობა გამოიწვია იმან, რომ პოეტის ციფრულ არქივში მისი ხელნაწერების გარდა არის განსხვავებული ხელით ნაწერი არაერთი, როგორც მხატვრული, ისე დოკუმენტური ტექსტი. შესაბამისად, ატრიბუციული კვლევის გარეშე ვერცერთ ხელმოუწერელ ტექსტს პირდაპირ ვერ მივაკუთვნებთ გალაკტიონს. არქივში 1700-მდე ერთეულია, რომელთაგან ზოგიერთი 100 და 200 გვერდის მოცულობისაც არის. შესაბამისად, საკვლევი ბევრია.
პროექტზე მომუშავე გუნდს უკვე აქვს განხორციელებული მსგავსი პროექტი, რომელიც მიზნად ისახავდა გალაკტიონ ტაბიძის ტექსტების დათარიღებას ასევე გრაფემატული მეთოდებით. მის ფარგლებში მოხდა პოეტის ასობით ტექსტის დათარიღება და გამოიცა მონოგრაფია, რომელიც ასახავს საქართველოსთვის ამ უპრეცედენტო კვლევის შედეგებს. რამდენადაც ატრიბუციული კვლევის მიზანია არა დათარიღება, არამედ ავტორის იდენტიფიცირება, ესეც იქნება ჩვენს ქვეყანაში კვლევის ამ უახლესი მეთოდოლოგიით განხორციელებული პირველი პროექტი. შედეგების მაქსიმალური სიზუსტის მიზნით, მასში გამოყენებული იქნება როგორც ნაწილობრივ მანუალური, ისე მთლიანად ავტომატიზირებული მიდგომები.

The project of Caucasus University Professor Maksim Iavich - Author Identification through Graphematic Research of Manuscripts is the winner of the Shota Rustaveli Foundation.
The project involves a graphematic research of Galaktion Tabidze's digital archive with the goal of identifying the author of various texts. This research is crucial because, aside from the poet's own manuscripts, the digital archive contains several texts written in different handwritings, including both artistic and documentary ones. Without attributional research, no unsigned text can be directly attributed to Galaktion. There are about 1,700 items in the archive, some of which are 100 and 200 pages long. Accordingly, there is a lot to research.
The team working on this project has already carried out a similar initiative focused on dating Galaktion Tabidze's texts using graphematic methods. During that project, hundreds of the poet's texts were successfully dated, and a monograph was published, presenting the findings of this groundbreaking research for Georgia. Since the goal of attribution research is not dating, but identifying the author, this will be the first project implemented in our country using this latest research methodology. In order to achieve maximum accuracy of the results, both partially manual and fully automated approaches will be used.