3 ივნისს, კავკასიის ტექნოლოგების სკოლის სტუდენტური სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართა. სასკოლო სამეცნიერო კონფერენცია ემსახურება სტუდენტების აკადემიური-კვლევითი უნარების განვითარებასა და პროფესიული სპეციალიზაციის ხელშეწყობას.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს ტექნოლოგიების სკოლის სხვადასხვა საგანმანათლებლო პროგრამის სტუდენტებმა, რომლებმაც წარმოადგინეს ნაშრომები კიბერუსაფრთხოების, კრიპტოგრაფიის და კრიპტოვალუტის მიმართულებით. სტუდენტების ნამუშევრები გამოირჩეოდა თემატური მრავალფეროვნებით, კვლევის სიღრმითა და პრაქტიკული მნიშვნელობით.
- პირველი ადგილი – ალბერტ პანიანი და გარრი მანუკოვი კომპიუტერული მეცნიერების საბაკალავრო პროგრამის I კურსის სტუდენტები.
- თემა: კრიპტოგრაფია, როგორც ხიდი კომპიუტერულ მეცნიერებასა და მათემატიკას შორის. თემა ეხება კრიპროგრაფიას, კერძოდ კი მის ალგორითმებს, როგორც ყველაზე მჭიდრო ხიდს მათემატიკასა და კომპიუტერულ მეცნიერებებს შორის.
- მეორე ადგილი – გიორგი ბურჯალიანი, კომპიუტერული მეცნიერების საბაკალავრო პროგრამის I კურსის სტუდენტი
- თემა: კრიპტოვალუტა - ფინანსური თავისუფლების წყარო. თემა ეხება კრიპტოვალუტის ტექნოლოგიური, ეკონომიკური და სოციალური ასპექტების კომპლექსურ ანალიზს, მისი ფუნქციებისა და შესაძლებლობების დეტალურ აღწერასთან ერთად.
- მესამე ადგილი – თენგიზ ილურიძე და ანზორ ბიგვავა კომპიუტერული მეცნიერების ინგლისურენოვანი საბაკალავრო პროგრამა II კურსის სტუდენტები.

On June 3, the Caucasus School of Technologists (CST) held a student scientific conference. The school scientific conference serves to develop students' academic and research skills and promote professional specialization.
Students from various educational programs of the School of Technology participated in the conference, who presented papers in the fields of cybersecurity, cryptography, and cryptocurrency. The students' works were distinguished by their thematic diversity, depth of research, and practical significance.
First place – Albert Panyan and Gary Manukov, first-year students of the Bachelor of Computer Science program.
- Topic: Cryptography as a bridge between computer science and mathematics.
The topic focuses on cryptography, specifically its algorithms, as the most direct link between mathematics and computer science.
Second place – Giorgi Burjaliani, 1st year student of the Bachelor of Computer Science program.
- Topic: Cryptocurrency - a source of financial freedom
The topic concerns a complex analysis of the technological, economic and social aspects of cryptocurrency, along with a detailed description of its functions and capabilities.
Third place – Tengiz Iluridze and Anzor Bigvava, 2nd year students of the English-language Bachelor of Computer Science program.
- Topic: Vulnerable cybersecurity in Georgia and possible improvements.
The topic delves deep by highlighting all the places that Georgian virtual environment needs improvement in. Network security can be polished further and align its integrity next to developed European countries and provide secure, private and untampered data in the network of Georgia.
Caucasus School of Technology would like to thank each participant for their involvement and wishes them success in their academic and professional development.