ლუბლიანას უნივერსიტეტი - ონლაინ სადოქტორო საზაფხულო სკოლა 2025
გაცნობებთ, რომ ლუბლიანას უნივერსიტეტის, სლოვენია (University of Ljubljana, Slovenia) ეკონომიკისა და ბიზნესის სკოლა აცხადებს მიღებას ონლაინ სადოქტორო საზაფხულო სკოლის პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად.
პროგრამაში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ დოქტურანტურის სტუდენტებსა და დარგის სპეციალისტებს. პროგრამის ფარგლებში, მონაწილეებს შესაძლებლობა ექნებათ გამოცდილება გაუზიარონ სხვა ქვეყნის უნივერსიტეტებისა და დაწესებულებების წარმომადგენლებსა და მონაწილეებს.
პროგრამის ფარგლებში შემოთავაზებულია კურსები, რომლებიც ჩატარდება მოცემულ თარიღებში:
7-11 ივლისი, 2025:
14-18 ივლისი, 2025:
აპლიკაციის დედლაინი: 17 ივნისი, 2025.
დაინტერესებულ პირებს შეუძლიათ დაესწრონ ორ კურსს. კავკასიის უნივერსიტეტისთვის, როგორც ბიზნესისა და ეკონომიკის სკოლების საერთაშორისო ასოციაციის (NIBES) წევრისთვის, უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის თითო კურსის ღირებულება შეადგენს 300 ევროს.
დამატებითი შეკითხვების შემთხვევაში შეგიძლიათ დაუკავშირდეთ ლუბლიანას უნივერსიტეტის საკონტაქტო პირს შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: short.programmes@ef.uni-lj.si

The School of Economics and Business, University of Ljubljana, Slovenia, is pleased to announce the opening of an online doctoral summer school program.
The program is open to doctoral students and professionals. Participants will have the opportunity to share their experiences with representatives and participants from universities and institutions in other countries.
The program offers courses that will be held on the following dates:
July 7–11, 2025:
- Time and Analysis with STATA and R
- Experimental Design and Analysis I
- Research Design with Idea Puzzle
- Causal Inference Methods with Panel Data
- Multilevel Analysis
- Mixed Methods Research Design and Analysis
- Scientific Writing Operating System
July 14–18, 2025:
- Advanced Qualitative Research with NVIVO
- Experimental Design and Analysis II (Part II – Advanced)
- Meta-Analysis
- Quantitative Approaches to Literature Reviews
- Quantitative Data Analysis: Issues and Applications
For detailed information about the proposed program and to register, please visit the given link.
Application Deadline: June 17, 2025.
Interested individuals may attend two courses. Interested individuals can attend two courses. For Caucasus University, as a member of the International Association of Schools of Business and Economics (NIBES), the cost of each course for university students is 300 euros.
For additional questions, please contact the University of Ljubljana at the following email address: short.programmes@ef.uni-lj.si