ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამასა და კავკასიის ტურიზმის სკოლას შორის
25 ივნისი 2020
25 ივნისს, 14:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის კამპუსში, კავკასიის უნივერსიტეტსა და USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდება, რომელსაც ხელს მოაწერენ კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი კახა შენგელია და USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის ხელმძღვანელი მარკ მაკორდი. მემორანდუმი თანამშრომლობას ტურიზმის საგანმანათლებლო პროგრამაზე ითვალისწინებს და მისი მიზანია ტურიზმის სკოლის ინტერნაციონალიზაციის პროცესის ხელშეწყობა და მაღალკვალიფიციური კადრების მომზადება საერთაშორისო ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისად.
თანამშრომლობა ითვალისწინებს საქართველოს კონკურენტული უპირატესობის გაძლიერებას ტურიზმის ინდუსტრიაში დასაქმებულთა კვალიფიკაციის ამაღლების გზით. მემორანდუმის ფარგლებში USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამა და მისი კონტრაქტორი საერთაშორისო საკონსულტაციო კომპანია „სოლიმარი“ კავკასიის უნივერსიტეტს დაეხმარება გაერთიანებული ერების მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციის (UNWTO) საერთაშორისო აკრედიტაციის TedQual მოპოვებაში. მნიშვნელოვანია, რომ კავკასიის ტურიზმის სკოლა პირველია რეგიონში, რომელმაც დაიწყო საერთაშორისო აკრედიტაციის პროცესი ტურიზმის პროგრამებზე, რაც მნიშვნელოვნად აამაღლებს საგანმანათლებლო პროგრამების ხარისხს, გაზრდის კურსდამთავრებულთა კონკურენტუნარიანობასა და პროგრამის საერთაშორისო ცნობადობას.
მემორანდუმის ფარგლებში კავკასიის ტურიზმის სკოლა იწყებს თანამშრომლობას ჯორჯ ვაშინგტონის სახელობის ტურიზმის საერთაშორისო ინსტიტუტთან.
აღსანიშნავია, რომ ურთიერთთანამშრომლობა ასევე მოიცავს:
• Ted Qual-ის აკრედიტაციის პროცესის წარმატებით უზრუნველყოფას საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამებზე
• ამერიკის წამყვან უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებასთან სტუმარმასპინძლობისა და ტურიზმის მართვის ერთობლივი სამაგისტრო პროგრამის შემუშავებას
• სტუმარმასპინძლობის და ტურიზმის მენეჯმენტის მიმართულებით საერთაშორისო სასერტიფიკატო კურსის შემუშავებას
კავკასიის უნივერსიტეტის ტურიზმის სკოლა 2012 წელს დაფუძნდა და მსურველებს სთავაზობს ტურიზმის საბაკალავრო პროგრამას. სკოლის მიზანია მოამზადოს მენეჯერები ტურიზმის სფეროში. სწავლების მეთოდი მოიცავს არა მხოლოდ თეორიულ ცოდნას, არამედ პრაქტიკასა და სასწავლო ტურების განხორციელებას.
ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის შესახებ: 5 წლიანი, USAID-ის მიერ  $17.8 მილიონით დაფინანსებული პროგრამა ხორციელდება DAI Global-ის მიერ.  პროგრამის მიზანია სოფლის მეურნეობის მიღმა არსებული სექტორების განვითარების ხელშეწყობა, რომელთაც სამუშაო ადგილების შექმნის, ინვესტიციების მოზიდვის, მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის შემოსავლების ზრდის პოტენციალი გააჩნიათ.

Memorandum of Understanding Between The USAID Economic Security Program And Caucasus School of Tourism
25 June 2020
At 2.00 p.m. on June 25, Memorandum of Understanding is signed between the USAID Economic Security Program and Caucasus University. The Memorandum will be signed by the President of Caucasus University Dr. Kakha Shengelia and the head of the USAID Economic Security Program, Mr. Mark McCord. The memorandum envisages cooperation in the education program in Tourism and is designed to facilitate the internationalization process of the School of Tourism and prepare high quality professionals meeting the market requirements.
The cooperation envisages enhancement of Georgia’s competitiveness in the tourism industry by improving the qualification of its employees. The USAID Economic Security Program and its contractor Solimar will assist Caucasus University in obtaining UNWTO TedQual international certification. It is noteworthy that Caucasus School of Tourism is the first school in the region to have started the accreditation process of its programs in Tourism, which will significantly enhance their quality, increase the competitiveness of its graduates and raise the program’s international awareness.
In the framework of the agreement, Caucasus School of Tourism commences cooperation with George Washington University’s International Institute of Tourism.
The cooperation also envisages:
• Ensuring successful completion of Ted Qual accreditation process for BA and MA programs;
• Developing joint MA programs in Hospitality and Tourism Management together with the leading Higher Education Institutions of the US.
• Developing international certification courses in Hospitality and Tourism Management.
The School of Tourism at Caucasus University offering BA program in Tourism was founded in 2012. The aim of the School is to prepare managers in the field of Tourism. The teaching methods employed include not only providing the students with theoretical knowledge but also organizing internships and educational tours for their benefit.
About the Economic Security Program: the 5-year program, with the finances of $17.8 million is implemented by DAI Global. The aim of the program is to foster development of the sectors beyond agriculture which have a potential of creating jobs, attracting investments and a potential of revenue growth of the micro, small and middle-sized enterprises.