26 მარტს, 15:00 საათზე, „ილიას ხუთშაბათების“ ფარგლებში, გაიმართება კავკასიის უნივერსიტეტის „საქართველოს შემსწავლელი საერთაშორისო კვლევის ცენტრის“ მიერ ორგანიზებული საჯარო ლექცია თემაზე: "მამის ფუნქცია და ადგილი ფსიქოანალიზში - სოციო-კულტურული და ფსიქიკური მნიშვნელობები კლასიკურ თეორიაში ფროიდთან და საქართველოში დღეს".
ლექციას წაიკითხავს-გიგა მამინაშვილი, ფსიქოანალიზისა და ფსიქოპათოლოგიის დოქტორი, მაგისტრი (Université Paris VII Denis Diderot, 2008-2021წ) ლექცია ჩატარდება კავკასიის უნივერისტეტის ბიბლიოთეკაში.
გიგა მამინაშვილი არის კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი, ფსიქოანალიზისა და ფსიქოპათოლოგიის დოქტორი, მაგისტრი (Université Paris VII Denis Diderot, 2008-2021წ), ასოციაცია Espace Analytique-) Association de formation psychanalytique et de recherche freudiennes)-ის ფსიქოანალიტიკოსი; ასოციაცია ქართული ფსიქოანალიტიკური სივრცის პრეზიდენტი და თანადამფუძნებელი.
ლექციის მოკლე ანოტაცია: ფროიდი, რომელმაც მეოცე საუკუნის დასაწყისში უმნიშვნელოვანესი წვლილი შეიტანა პატრიარქატის დემონტაჟში ამავე დროს მამის ფუნქციასა და ადგილს უდიდეს მნიშვნელობას ანიჭებს ფსიქოანალიტიკურ თეორიასა და პრაქტიკაში. მამის ურთულესი საკითხი მთელ მის შემოქმედებას წითელი ხაზივით გასდევს, დაწყებული იოზეფ ბრეიერთან ერთად განხორციელებული პირველი კვლევებით ისტერიაზე, სადაც რეალური მამა წარმოდგენილია, როგორც ცდუნების აგენტი და ინცესტუალური ობიექტი, დამთავრებული 1938წ ნაშრომით "კაცი მოსე და მონოთეისტური რელიგია" სადაც, ისევე როგორც "ტოტემში და ტაბუში" ცენტრალურ ფიგურას მოკლული და სიმბოლური მამა წარმოადგენს, რომ არაფერი ვთქვათ პატარა ოიდიპოსის მამის წარმოსახვით ვერსიებზე, სადაც მამა ვერაგი, მსახვრალი და კასტრატორია განასახიერებს რა პატარა ბიჭის ცხოვრებაში ნომერ პირველი მეტოქეს, სიძულვილის, სიყვარულისა და იდეალიზაციის ობიექტს ერთდროულად; ობიექტს, რომლის გზიდან ჩამოცილებასაც ბერძნული ტრაგედიის უდანაშაულო და ამავე დროს მამის მკვლელი გმირი ენერგიულად ცდილობს, გმირი რომელიც დედასთან სარეცელს იყოფს და საკუთარი ხელით ითხრის თვალებს ჩადენილი დანაშაულისათვის.

On March, 26 at 5:00 PM, a public lecture organized by the International Research Center for Georgian Studies at Caucasus University, within the framework of “Ilia’s Thursdays,” will be held on the topic: “The Function and Place of the Father in Psychoanalysis–Socio-Cultural and Psychic Meanings in Freud’s Classical Theory and in Contemporary Georgia.”
The lecture will be delivered by Giga Maminashvili, professor at Caucasus University, Doctor of Psychoanalysis and Psychopathology, MA (Université Paris VII Denis Diderot, 2008–2021).
The lecture will take place at the Caucasus University Library.
Giga Maminashvili is a professor at Caucasus University, Doctor of Psychoanalysis and Psychopathology, MA (Université Paris VII Denis Diderot, 2008–2021), psychoanalyst at the Association Espace Analytique (Association for Freudian psychoanalytic training and research), and President and co-founder of the Georgian Psychoanalytic Space Association.
Brief Abstract:
Freud, who made a crucial contribution to the dismantling of patriarchy at the beginning of the twentieth century, at the same time assigns enormous importance to the function and place of the father in psychoanalytic theory and practice. The complex question of the father runs like a red thread throughout his entire work-from his early studies on hysteria conducted with Josef Breuer, where the real father appears as an agent of seduction and an incestuous object, to his 1938 work Moses and Monotheism, where, as in Totem and Taboo, the central figure is the murdered and symbolic father. Not to mention the imagined versions of the father in the case of Little Oedipus, where the father appears as treacherous, punitive, and castrating, embodying the child’s primary rival and simultaneously an object of hatred, love, and idealization. This is the object whose removal from the path is energetically pursued by the innocent yet father-killing hero of Greek tragedy-a hero who shares the mother’s bed and ultimately blinds himself for the crime he has committed.