14 ნოემბერს, კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის პროექტის ფარგლებში - “საჯარო მმართველობის პროგრამების გაძლიერება კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლაში” ჩაატარებს ვორქშოფს თემაზე: „ანტიკორუფციული რეფორმები საქართველოში.“
ვორქშოპი შეეხება საქართველოში კორუფციასთან ბრძოლის რეფომებს. კერძოდ, რა მთავარი მიღწევები, გამოწვევები და საჭიროებები აქვს ქვეყანას კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით. როგორია ქვეყნის რეფორმების საერთაშორისო შეფასებები. ასევე განიხილება ევროკავშირის რეკომენდაციები საქართველოსთვის კორუფციასთან ბრძოლისა და კარგი მმართვლეობის რეფორმების კუთხით და მათი შესრულების პროგრესი.
ტრენერი/ფასილიტატორი: გიორგი კლდიაშვილი, IDFI-ის თანადამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი. ტრენერის ბიოგრაფია.

On November 14, As part of the project “Enhancing Public Administration Degree Programs (BA, MA) at Caucasus School of Governance” a workshop will be held on the topic: “Anti-Corruption Reforms in Georgia” by CSG.
The workshop will explore Georgia's anti-corruption reforms, focusing on key achievements, ongoing challenges, and critical needs in the fight against corruption. It will examine international assessments of Georgia's reform efforts, with particular attention to the European Union's recommendations for enhancing anti-corruption measures and good governance. Additionally, the workshop will discuss the progress Georgia has made in implementing these recommendations, highlighting both successes and areas for improvement.
The workshop will be led by Giorgi Kldiashvili, co-founder and Executive Director at the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). You can find his biography here.