Erasmus+ გაცვლითი პროგრამა აკადემიური პერსონალისთვის ვალადოლიდის უნივერსიტეტში, ესპანეთი, 2022 გაზაფხულის სემესტრი
კავკასიის უნივერსიტეტი, აკადემიური პერსონალისთვის, აცხადებს 2022 წლის გაზაფხულის სემესტრში, ვალადოლიდის უნივერსიტეტში, ესპანეთი (Universidad de Valladolid, Spain), Erasmus + ის გაცვლით პროგრამაში მონაწილეობისათვის განაცხადების მიღებას.
აღნიშნული გაცვლითი პროგრამა წარმოადგენს  სწავლება/ტრენინგის კომბინირებულ (teaching/training combined mobility) მობილობას. პარტნიორ უნივერსიტეტში აკადემიური პერსონალის ვიზიტი არის ერთ კვირიანი (5 სამუშაო + 2 დღე მგზავრობისთვის) და მოიცავს სავალდებულო 4 სალექციო (teaching) და სამუშაო (training) საათს მიმღებ ფაკულტეტთან.
• სრულ ან არასრულ განაკვეთზე დასაქმებულ აკადემიურ პერსონალს, მოწვეულ პერსონალს, რომელსაც აქვს ინგლისურ ენაზე სალექციო კურსის წაკითხვის გამოცდილება ან;
• კავკასიის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციულ თანამდებობაზე მყოფ აკადემიურ პერსონალს, რომელსაც აქვს ინგლისურ ენაზე სალექციო კურსის წაკითხვის გამოცდილება;
2022 წლის გაზაფხულის სემესტრში, ვალადოლიდის უნივერსიტეტში  მობილობის განხორციელება შესაძლებელია შემდეგ აკადემიურ მიმართულებებზე:  Education (Teacher Training), Economics, Journalism, Business Studies (Management), Tourism, Marketing, Law, Informatics and Computer Science, Architecture.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად, დაინტერესებულმა აკადემიურმა პერსონალმა  შემდეგი დოკუმენტები უნდა წარმოადგინონ ინგლისურ ენაზე:
• 1 სარეკომენდაციო წერილი ფაკულტეტიდან (დეკანი\საგანმანათლებლო პროგრამის დირექტორი).
თითოეული დოკუმენტი უნდა იყოს შესაბამისად დასათაურებული.
კანდიდატებს განაცხადების წარმოდგენა შეუძლიათ ელექტრონული ფორმით 2022 წლის 5 მარტის ჩათვლით შემდეგ მისამართზე: ir@cu.edu.ge
• საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროექტების დეპარტამენტის მიერ შერჩეულ კანდიდატებთან კომუნიკაცია და ინფორმაციის მიწოდება ვალადოლიდის უნივერსიტეტის სააპლიკაციო პროცედურების შესახებ;
• შერჩეული კანდიდატების მიერ ვალადოლიდის უნივერსიტეტის სააპლიკაციო ფორმის შევსება და განაცხადის წარდგენა პარტნიორ უნივერსიტეტში 11 მარტის ჩათვლით, 2022;

Erasmus+ exchange program for academic staff at the University of Valladolid, Spain, Spring 2022 Semester
25 February 2022
Caucasus University announces call for applications for the academic personel to participate in the Eerasmus+ teaching mobility program at the University of Valladolid, Spain, for the 2022 Spring Semester.
The Erasmus+ exchange program for the international mobility of academic personnel covers travel costs and grants scholarship according to the Erasmus+ guide and legislation of the receiving country.
Erasmus+ exchange program for academic staff is a combined mobility (teaching+ training) for the period of 1 week (5 working and 2 days for travel), which is financed and teacher is required to teach mandatory 4 hours and also undertake training at the receiving faculty.
Applications must be submitted by:
• Full or part-time academic or invited teaching personnel, who acquires experience in teaching in English language, or;
• Academic personnel holing administrative position at the University and has experience in teaching in English language
Exchange mobility can be implemented only for Spring 2022 semester and for the following study areas: Education (Teacher Training), Economics, Journalism, Business Studies (Management), Tourism, Marketing, Law, Informatics and Computer Science, Architecture.
In order to participate in the call, interested academic personnel should present the following application documents in English language:
• Filled Application Form (see Appendix #1)
• CV in EUROPASS form
• 1 Recommendation Letter from the home faculty (Dean/ Director of the academic program)
Each application document should be titled accordingly.
• Incomplete and inconsistent with established requirement
The deadline for submitting the application electronically is March 5th, 2022.
• Received applications are reviewed by the Caucasus University selection Committee;
• International Relations and Projects Department will communicate with the selected candidates and provide detailed information regarding the application procedures of the University of Valladolid;
• Completion of the application process set by the University of Valladolid by the selected candidates by March 11th, 2022;
• Evaluation of the submitted applications by the University of Valladolid;
• Final selection of academic staff by the receiving
In case of additional questions, please contact International Relations and Projects Department, second floor, room B25.