ჩეხეთის რესპუბლიკის მთავრობა აცხადებს სამაგისტრო და სადოქტორო სასტიპენდიო პროგრამებზე მიღებას 2026-2027 აკადემიური წლისთვის საქართველოს მოქალაქეებისთვის.
ყოველთვიური სტიპენდია შეადგენს 14,000 კრონას. სტიპენდიის ფარგლებში დაფინანსებულია როგორც სწავლის საფასური, აგრეთვე საცხოვრებელი ხარჯები და დაზღვევა. პროგრამის ფარგლებში არ არის დაფინანსებული მხოლოდ მგზავრობის ხარჯები. პროგრამის ფარგლებში შემოთავაზებული არის კურსები ინგლისურ და ჩეხურ ენებზე.
მონაწილეობით დაინტერესებულმა პირებმა მონაწილეობა უნდა მიიღონ შესარჩევ კონკურსში და შეავსონ სააპლიკაციო ფორმა მოცემულ ბმულზე და ატვირთონ შემდეგი დოკუმენტები:
- ბაკალავრის/მაგისტრის დიპლომის ასლი;
- ბოლო 5 წლის განმავლობაში საზღვარგარეთ სწავლის/კვლევითი ვიზიტების სია (წელი, ხანგრძლივობა, ადგილი, მიზანი);
- სამოტივაციო წერილი (მაქსიმუმ 1000 სიტყვა)
ჩეხეთის საელჩოში დოკუმენტების წარდგენის ბოლო ვადაა 2025 წლის 30 სექტემბერი. გთხოვთ, გაითვალისწინეთ რომ მონაწილეობისთვის შერჩეულ აპლიკანტებთან ჩაინიშნება ინტერვიუ ოქტომბრის თვეში.

The Government of the Czech Republic is announcing applications for Master's and Doctoral Scholarships for Georgian citizens for the academic year 2026-2027.
The monthly stipend is CZK 14,000. The scholarship covers tuition fees, living expenses and insurance. Only travel expenses are not covered by the program. Courses are offered in English and Czech.
Interested applicants must participate in the selection process and fill out the application form at the link provided and upload the following documents:
- Copy of bachelor's/master's diploma;
- List of studies/research visits abroad in the last 5 years (year, duration, place, purpose);
- Motivation letter (maximum 1000 words)
The deadline for submitting documents to the Czech Embassy is September 30, 2025. Applicants selected for participation will have an interview, which will be scheduled in October.