კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლამ, ისტორიის პროგრამით დაინტერესებული აბიტურიენტებისთვის ესეების კონკურსი ჩაატარა. საკონკურსო თემა იყო: "დავით აღმაშენებელი, როგორც ტოლერანტული მულტიკულტურული სამეფოს შემქმნელი."
5 აპრილს კი კავკასიის უნივერსიტეტის წიგნის მაღაზია „ლიბრარეაში“ გამოვლინდა სამი საუკეთესო ნაშრომი, რომლებმაც შემდეგი საპრიზო ადგილები დაიკავეს:
- I ადგილი - სასწავლო ვაუჩერი ისტორიის პროგრამისთვის - 700 ლარი
- II ადგილი - სასწავლო ვაუჩერი ისტორიის პროგრამისთვის - 500 ლარი
- III ადგილი - სასწავლო ვაუჩერი ისტორიის პროგრამისთვის - 300 ლარი
ესეის შეფასების პროცესში გათვალისწინებული იქნა შემდეგი კრიტერიუმები:
გამოკვეთილი თემის მიზანი; საკითხი გააზრებულია და დაცულია თანამიმდევრულობა; თემაში მოყვანილი ფაქტები კორექტულია, ზუსტი და მკაფიოა; გამოყენებულია სათანადო წყაროები და ლიტერატურა; დასკვნები ლოგიკურ კავშირშია განხილულ საკითხებთან; ნაშრომი ენობრივად გამართულია და სტილური ერთგვაროვნება დაცულია.
ისტორიის კონკურსის მიზანი იყო, რომ მოსწავლეებს გამოემუშავებინათ შემდეგი უნარ-ჩვევები: ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენების უნარი; დასკვნების გაკეთების უნარი; კომუნიკაციის უნარი; სწავლის უნარი; ღირებულებები.

Essay competition for entrants interested in history program
The Caucasus University School of Humanities and Social Sciences held an essay competition for entrants interested in the history program. The competition theme was: "David Agmashenebeli as the creator of a tolerant multicultural kingdom".
On April 5, the three best works were revealed in the Caucasus University bookstore "Librarea". The prizes were:
1st place - educational voucher for history program - 700 GEL
2nd place - educational voucher for history program - 500 GEL
3rd place - educational voucher for history program - 300 GEL
The following criteria were considered in the essay evaluation process:
The purpose of the highlighted topic; The matter is understood and the sequence is preserved; The facts given in the topic are correct, accurate and clear; appropriate sources and literature are used; The conclusions are logically related to the discussed issues; The work is linguistically correct and stylistic uniformity is preserved.
The purpose of the history competition was for students to develop the following skills: the ability to apply knowledge in practice; ability to draw conclusions; communication skill; ability to learn; values.