კავკასიის უნივერსიტეტის აფილირებულ პროფესორს, ქალბატონ ცისანა ბიბილეიშვილს 80 წელი შეუსრულდა. შთამბეჭდავი მოღვაწეობის გამო ცნობილი მეცნიერი და პედაგოგი არაერთი წოდების და ორდენის მფლობელი გამხდარა. 2017 წელს ქალბატონ ცისანას გადაეცა საქართველოს საპატრიარქოს სიგელი ქართული კულტურის კვლევასა და ხელნაწერთმცოდნეობაში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილისათვის; 2019 წელს გერონტი ქიქოძის სახელობის პრემია წლის საუკეთესო თარგმანისათვის; 2022 წელს კი ფრანგული კულტურის წინაშე განსაკუთრებული დამსახურებისათვის საფრანგეთის სახელმწიფოს კულტურის სამინისტროს უმაღლესი ჯილდო, „ხელოვნებისა და ლიტერატურის ოფიცრის ორდენიც“ დაემატა.
აღნიშნული ჯილდო საფრანგეთის ელჩმა საქართველოში, ბატონმა დიეგო კოლასმა, კავკასიის უნივერსიტეტში, CU-ის 2022 წლის კურსდამთავრებულთა დიპლომების გადაცემის ცერემონიალზე მიანიჭა. ცერემონიას ესწრებოდნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის, საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის და თბილისში საფრანგეთის საელჩოს თანამშრომლები, აგრეთვე კავკასიის უნივერსიტეტის მოწვეული საპატიო დოქტორები: ბერნარ უტიე (საფრანგეთი), ფერნანდო ლეონ გარსია (მექსიკა), ტშიილიძი მარვალა (სამხრეთ აფრიკა), ასკარ აკაევი (ყირგიზეთი), ქართული საუნივერსიტეტო და სამეცნიერო წრეების პროფესორ-მასწავლებლები და სტუდენტები.
ქ-ნ ცისანა ავტორია 40-ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომისა ქართულსა და რუსულ ენებზე. გამოქვეყნებული აქვს 35 სამეცნიერო და 56 მხატვრული თარგმანი. მისი ნაშრომები გამოირჩევა აკადემიზმითა და პროფესიული კეთილსინდისიერებით, დეტალების სკრუპულოზურად დამუშავებით.
ქ-ნ ცისანას გამოქვეყნებული აქვს 5 სხვადასხვა სახის ლექსიკონი, რომელთაგან ყველაზე მნიშვნელოვანია ქართულ-ფრანგული ფრაზეოლოგიური ლექსიკონი, რომელიც ეხმიანება მის საკვალიფიკაციო ნაშრომს. ამ ლექსიკონის ანალოგი მანამდე არ არსებობდა და მალე ბიბლიოგრაფიულ იშვიათობად იქცა; არის ფრანგულ-ქართული ლექსიკონის სამტომეულის თანაავტორი და რედაქტორი. ქალბატონი ცისანა პარალელურად მთარგმნელობით საქმიანობასაც აგრძელებს.
სამეცნიერო თარგმანების გარდა ნათარგმნი აქვს 60-მდე მხატვრული ნაწარმოები. მათ შორის: სტეფან მალარმეს, ანდრე მორუას, ერვე ბაზენის, რომენ როლანის, პიერ დანინოსის, მორის დრიუონის, ჟაკ პრევერის, ჟიულ ვერნის, პროსპერ მერიმეს, რომენ გარის, კატრინ ლოვეს, ელიზა შუა დიუსაპენის და სხვათა რომანები.
სამეცნიერო და მთარგმნელობით საქმიანობასთან ერთად, ცისანა ბიბილეიშვილი აქტიურ პედაგოგიურ მოღვაწეობასაც ეწევა. 2007 წლიდან დღემდე ფრანგულ ენას ასწავლის კავკასიის უნივერსიტეტში, არავისთვის იშურებს დროს და სხვისი წარმატების გულწრფელი გამზიარებელია.
მიუხედავად იმისა, რომ ყველგან წარჩინებული და სამაგალითოა, ქალბატონი ცისანა, უხმაუროდ ცხოვრობს, თავისი ყოველდღიური საქმიანობით საუკეთესო მაგალითს აძლევს მეგობრებს, კოლეგებსა თუ სტუდენტებს. მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს ქართულ - ფრანგულ ჰუმანიტარულ მეცნიერებაში, რისთვისაც მას კიდევ ერთხელ დიდი მადლობა. მადლობას ვუხდით მას გამორჩეული ადამიანური თვისებებისა და მეცნიერებისადმი უანგარო, თავდადებული სამსახურისთვის.
ვულოცავთ ქალბატონ ცისანა ბიბილეიშვილს იუბილეს და ვუსურვებთ კიდევ ბევრ წარმატებას პროფესიულ საქმიანობაში.

Ms. Tsisana Bibileishvili, affiliated professor at Caucasus University, turned 80 years old. Her noteworthy contributions have made her a renowned scientist and educator, earning her numerous titles and honors. In 2017, Ms. Tsisana received a certificate from the Patriarchate of Georgia in recognition of her significant contributions to the research of Georgian culture and manuscript studies;
In 2019, Ms. Tsisana received the Geronti Kikodze Literary Prize for the best translation of the year; In 2022, she received the highest award of the Ministry of Culture of France, the "Order of Arts and Letters," in recognition of her special services to French culture. Ms. Tsisana Bibileishvili received the aforementioned award from the Ambassador of France to Georgia, Mr. Diego Colas, during the diploma award ceremony for the CU graduates of 2022 at Caucasus University. The ceremony was attended by the employees of the Ministry of Education and Science of Georgia, the Georgian National Center of Manuscripts, the French Institute of Georgia and the French Embassy in Tbilisi, as well as invited honorary doctors of Caucasus University: Bernard Outtier (France), Fernando Leon Garcia (Mexico), Tshiilidzi Marvala (South Africa), Askar Akayev (Kyrgyzstan), professors and students of Georgian universities and scientific circles.
Ms. Tsisana Bibileishvili has authored over 40 scientific works in both Georgian and Russian languages. In addition, she has published 35 scientific and 56 artistic translations. Her works are characterized by academic and professional integrity, and meticulous attention to detail.
Ms. Tsisana has released 5 different dictionaries, with the most important being the Georgian-French phraseological dictionary, which echoes her qualification work. There was no analogue of this dictionary before and it soon became a bibliographic rarity. She has also served as co-author and editor of a three-volume French-Georgian dictionary. Alongside her lexicographical contributions, Ms. Tsisana continues her work in translation.
In addition to scientific translations, she has translated about 60 artistic works. Among them: novels by Stéphane Mallarmé, André Maurois, Hervé Bazin, Romain Rolland, Pierre Daninos, Maurice Druon, Jacques Prévert, Jules Verne, Prosper Mérimée, Romain Gary, Catherine Lovey, Elisa Shua Dusapin, and others.
In addition to her prolific work in scientific research and translation, Tsisana Bibileishvili is actively involved in teaching. Since 2007, she has been teaching French at Caucasus University. She always has time for her students and enthusiastically shares their successes.
Despite her remarkable achievements and exemplary contributions, Ms. Tsisana lives a modest life, serving as an example for her friends, colleagues, and students through her daily activities. She contributes greatly to the Georgian-French humanitarian science, for which we thank her once again; we thank her for her outstanding human qualities and selfless, devoted service to science.
Congratulations to Ms. Tsisana Bibileishvili on her 80th birthday, we wish her many more successes in her professional activities.