17-19 ოქტომბერს, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში კავკასიოლოგთა II საერთაშორისო ლინგვისტურ-ანთროპოლოგიური კონგრესი ჩატარდა, რომელიც რამდენიმე სექციისგან შედგებოდა: ენათმეცნიერება; კროსდისციპლინური ლინგვისტური კვლევები; დამწერლობათმცოდნეობა და ფილოლოგია.
კონგრესის მუშაობაში მონაწილეობა მიიღო ორმოცდაჩვიდმეტმა უცხოელმა და სამოცდაათამდე ქართველმა მეცნიერმა. კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის პროფესორმა მარიამ მანჯგალაძემ წაიკითხა მოხსენება - ქართული ენის ფუნქციონირების საკითხები გაზეთებში "ერთობა" და "საქართველო" (1918-1921 წ.წ.). მოხსენების თემატიკა საინტერესო და ღირებული აღმოჩნდა მსმენელთათვის და დადებითად შეფასდა.

On October 17-19, the II International Linguistic-Anthropological Congress of Caucasologists was held at Tbilisi State University, which consisted of several sections: Linguistics; cross-disciplinary linguistic studies; Literacy and philology.
Fifty-seven foreigners and about seventy Georgian scientists took part in the work of the congress. Professor Mariam Manjgaladze of the Caucasus School of Humanities and Social Sciences read the report - Topics related to the function of the Georgian language in the newspapers "Ertoba" and "Saqartvelo." (1918-1921). The topic of the report turned out to be interesting and valuable for the listeners and was positively evaluated.