19 სექტემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის წიგნის მაღაზია ,,ლიბრარეა’’-ში, სამხრეთ კავკასიაში ევროპის საჯარო სამართლის ორგანიზაციის (EPLO) რეგიონული წარმომადგენლობის დირექტორის, კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორის იოსებ ნანობაშვილის ახალი წიგნის ,,პარტიული პოლიტიკა ევროკავშირში’’ პრეზენტაცია გაიმართა.
ღონისძიებაზე დამსწრე აუდიტორიას სიტყვით მიმართა კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ, ასევე პრეზენტაციას ესწრებოდა განათლების საერთაშორისო ცენტრის ხელმძღვანელი ნუნუ მიცკევიჩი.
ევროპის პარტიათა პოლიტიკის გააზრება სამი ძირითადი ამოცანის გადაჭრას ემსახურება: ერთი მხრივ, ევროპის პოლიტიკური პარტიების შექმნა, ევოლუცია და ტრანსფორმაცია ყოველთვის უკავშირდებოდა ევროპისთვის გარდამტეხ ისტორიულ მოვლენებს, რაც შესაძლებლობას იძლევა ევროპის ახალი და უახლესი ისტორია პარტიული პოლიტიკის ჭრილში განვიხილოთ; მეორე მხრივ, ევროპის პარტიული პოლიტიკის განვითარების შესწავლა შესაძლებლობას იძლევა, გამოიკვეთოს ისტორიული, პოლიტიკური, სოციალურ-ეკონომიკური და სამართლებრივი ფაქტორები, რომლებიც დღემდე ახდენენ გავლენას ევროპის პარტიათა საქმიანობაზე და განაპირობებენ მათ პოზიციას სხვადასხვა მნიშვნელოვან საგარეო და საშინაო საკითხებზე; მესამე და, ვფიქრობთ, ცენტრალურ ამოცანას წარმოადგენს ევროპის პარტიათა როლის შეფასება ევროკავშირის მიერ სხვადასხვა პოლიტიკის ფორმირებასა და განხორციელებაზე, ევროკავშირის გადაწყვეტილებებზე, ევროკავშირის ინსტიტუტების მუშაობაზე, ანუ, იმის დადგენა, თუ როგორი გავლენა აქვთ ევროპაში მოქმედ პოლიტიკურ ორგანიზაციებს ევროკავშირზე.
აღნიშნული ამოცანების წარმატებით განხორციელება, შესაძლებელს გახდის, რომ დისკუსია წარვმართოთ თანამედროვე ევროპის პოლიტიკური და ეკონომიკური ცენტრის - ევროკავშირის ქცევის განმაპირობებელი სხვადასხვა ასპექტის ირგვლივ.
ევროპის პოლიტიკურ პროცესებს წარმართავენ როგორც ევროპულ ქვეყნებში მოქმედი ეროვნული პოლიტიკური პარტიები, ასევე ამ პარტიებისაგან შედგენილი საერთო-ევროპული პოლიტიკური პარტიები და მათთან აფილირებული პოლიტიკური ჯგუფები, რომლებიც ევროპარლამენტის ფრაქციების სახით ფუნქციონირებენ. საერთო-ევროპული პოლიტიკური პარტიები აერთიანებენ ერთი პოლიტიკური პლატფორმის მქონე ეროვნულ პოლიტიკურ პარტიებს, რომლებიც ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში, როგორც წესი, მმართველ პოლიტიკურ ძალებს, ზოგ შემთხვევაში კი, მთავარ ოპოზიციურ პარტიებს წარმოადგენენ. როგორც სახელმძღვანელოდან იკვეთება, სწორედ საერთო-ევროპული პოლიტიკური პარტიები ახდენენ მნიშვნელოვან გავლენას ევროკავშირის ადმინისტრირების სამართლებრივ და ინსტიტუციურ ასპექტებზე.
შესაბამისად, ევროპის პოლიტიკური პარტიები წარმოადგენენ იმ ორგანიზაციებს, რომლის ფარგლებში შეჯერებული პოზიციები საშინაო და საგარეო დღის წესრიგის, ასევე გლობალური მნიშვნელობის სხვადასხვა საკითხზე, შემდგომში, ევროკავშირის სხვადასხვა ინსტიტუტებში ხმოვანდება ხსენებული პოლიტიკური პარტიების ლიდერების - უმრავლეს შემთხვევაში, ევროპულ სახელმწიფოთა მეთაურების მიერ.

On September 19, the presentation of the new book "Party Politics in the European Union" by Ioseb Nanobashvili, the director of the European Public Law Organization (EPLO) regional representation in the South Caucasus, associate professor of Caucasus University, was held in the Caucasus University bookstore "Librarea".
Dr. Kakha Shengelia, President of Caucasus University, addressed the audience at the event, and Nunu Mickevich, head of the International Education Center, also attended the presentation.
Understanding the politics of European parties serves to solve three main tasks: on the one hand, the creation, evolution and transformation of European political parties have always been connected with the turning historical events for Europe, which creates an opportunity to consider the new and recent history of Europe from the point of view of party politics; On the other hand, the study of the development of European party politics provides an opportunity to highlight historical, political, socio-economic and legal factors that still influence the activities of European parties and determine their position on various important foreign and domestic issues; The third and, we think, the central task is to evaluate the role of European parties in the formation and implementation of various policies of the European Union, in the decisions of the European Union and in the work of the European Union institutions, in order to determine what kind of influence political organizations operating in Europe have on the European Union.
The successful implementation of these tasks will make it possible to conduct a discussion around the various aspects that determine the behaviour of the political and economic center of modern Europe - the European Union.
European political processes are led both by national political parties operating in European countries, as well as pan-European political parties composed of these parties and political groups affiliated with them, which function as factions of the European Parliament. Pan-European political parties unite national political parties with a single political platform, which are usually the ruling political forces in different European countries, and in some cases, the main opposition parties. As can be seen from the handbook, it is the pan-European political parties that exert a significant influence on the legal and institutional aspects of the administration of the European Union.
Accordingly, European political parties represent those organizations within the framework of which agreed positions on the domestic and foreign agenda, as well as various issues of global importance, are subsequently voiced in various institutions of the European Union by the leaders of the mentioned political parties - in most cases, the heads of European states.