ტრენინგი თემაზე: „ეთიკური საკითხები კვლევით პროექტებში“
კავკასიის უნივერსიტეტის კვლევის ხელშეწყობის დეპარტამენტის ორგანიზებით, 2026 წლის 9 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტეტში გაიმართა ტრენინგი თემაზე: ეთიკური საკითხები კვლევით პროექტებში“. შეხვედრას ესწრებოდნენ უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალი, დოქტორანტები და სტუდენტები. შეხვედრა გაიმართა ჰიბრიდულ ფორმატში.
ტრენინგს გაუძღვა კავკასიის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის ასოცირებული პროფესორი მაია მაჭავარიანი, რომელმაც მონაწილეებს გააცნო კვლევის ეთიკის ფუნდამენტური პრინციპები და განიხილა ისეთი თემები, როგორიცაა საერთაშორისო სტანდარტები, რომლებსაც ეყრდნობა კვლევის ეთიკის საბჭოები, ნებაყოფლობითი მონაწილეობა, ძალაუფლების გავლენა და ფარული ზეწოლა, ინფორმირებული თანხმობა და მონაცემთა დაცვის ეთიკა, ეთიკური შეფასების პროცესში ექსპერტების მიერ დასმული ძირითადი კითხვები; ასევე ხელოვნური ინტელექტის (AI) განვითარებასთან დაკავშირებული ახალი ეთიკური გამოწვევები.
ტრენინგი ინტერაქტიულ ფორმატში წარიმართა და მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, განეხილათ პრაქტიკული მაგალითები, დაესვათ კითხვები და ემსჯელათ კვლევის ეთიკის თანამედროვე გამოწვევებსა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკაზე.
კვლევის ხელშეწყობის დეპარტამენტის მიზანია აღნიშნული ტრენინგითა და სამომავლოდ დაგეგმილი სხვა მსგავსი აქტივობებით ხელი შეუწყოს კავკასიის უნივერსიტეტში კვლევის ეთიკის სტანდარტებისა და კვლევითი პროექტების ეთიკურობის თვალსაზრისით შეფასების შესახებ ცნობიერების ამაღლებას, კვლევის ხარისხის გაუმჯობესებას და კვლევითი საქმიანობის ეთიკის საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობის უზრუნველყოფას.
აღსანიშნავია, რომ უნივერსიტეტი ჩართულია საერთაშორისო პროექტში ETHICS, რომლის მიზანია კვლევის ეთიკისა და კეთილსინდისიერების მიმართულებით არსებული მექანიზმების, პროცედურებისა და სერვისების გაუმჯობესება უნივერსიტეტების დონეზე.

Training on "Ethical Issues in Research Projects"
On July 9, 2026, the Research Facilitation Department of Caucasus University organized a training session on "Ethical Issues in Research Projects." The event brought together academic staff, doctoral students, and students of the University. The training was held in a hybrid format.
The training was delivered by Associate Professor Dr. Maia Machavariani from the Caucasus School of Humanities and Social Sciences. During the session, she introduced participants to the fundamental principles of research ethics and discussed a range of key topics, including the international standards underpinning Research Ethics Committees, voluntary participation, power dynamics and covert coercion, informed consent and data protection ethics, the key questions considered by ethics reviewers during the ethical review process, as well as emerging ethical challenges associated with the development of Artificial Intelligence (AI).
The training was conducted in an interactive format, allowing participants to discuss practical cases, ask questions, and exchange views on contemporary challenges in research ethics and international best practices.
Through this training and similar activities planned for the future, the Research Facilitation Department aims to raise awareness of research ethics standards and the ethical review of research projects at Caucasus University, enhance the quality of research, and promote compliance with international standards of research ethics.
It is noteworthy that Caucasus University is a partner in the international ETHICS project, which aims to strengthen and improve institutional mechanisms, procedures, and services related to research ethics and research integrity at universities.