საგანმანათლებლო პროგრამაზე სწავლის უფლება აქვს სრული ზოგადი განათლების მქონე პირს:
• ბიზნეს ანალიტიკისა და მონაცემთა მეცნიერების 3-წლიანი ერთობლივი პროგრამაზე მიღების წინაპირობაა ერთიანი ეროვნული გამოცდები. ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩატარებას უზრუნველყოფს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი – გამოცდების ეროვნული ცენტრი. უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩარიცხვის ზოგადი წესიდან გამონაკლისი დაიშვება მხოლოდ კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
• ეროვნულ გამოცდებზე უცხო ენად ინგლისური ენის ჩაბარება.
• ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარების გარეშე პროგრამაზე ჩარიცხვის უფლებამოსილი პირი ადასტურებს ინგლისური ენის ცოდნას B2 დონეზე (IELTS-6.0; TOEFL-78; B2 დონის სხვა რელევანტური საერთაშორისო სერტიფიკატი) ან აბარებს უნივერსიტეტის მიერ ადმინისტრირებულ B2 დონის შესაბამის გამოცდას.
• პროგრამაზე მობილობის წესით ჩარიცხვა შესაძლებელია კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
უცხო ქვეყნის მოქალაქეები პროგრამაზე მიიღებიან ერთიანი ეროვნული გამოცდების გარეშე, კანონმდებლობით დადგენილი წესით.

Admission Requirements for the 3-Year Joint Program in Business Analytics and Data Science:
- A person who has completed full general education is eligible to enroll in the educational program.
- Admission to the 3-year joint program in Business Analytics and Data Science is based on the Unified National Examinations. The Unified National Examinations are organized and administered by the National Assessment and Examinations Center (NAEC), a legal entity of public law. Exceptions to the general rules of admission to higher education institutions are permitted only in accordance with the law.
- The foreign language component of the Unified National Examinations must be English.
- Applicants eligible for admission without taking the Unified National Examinations must demonstrate English language proficiency at the B2 level (IELTS – 6.0; TOEFL – 78; or another equivalent international B2-level certificate) or pass a B2-level English language test administered by the university.
- Admission through mobility (transfer) is possible in accordance with the procedures established by law.
Foreign citizens are eligible to be enrolled in the program without passing the Unified National Exams, in accordance with the procedures set by the relevant law.