24 თებერვალს, კავკასიის უნივერსიტეტის საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა ჟან მონეს წამყვანი ცენტრი ევროკავშირის კანონმდებლობის ტრანსპოზიციისთვის (EUPOLTRANS) პროექტის დახურვის საჯარო ღონისძიება.
ღონისძიება გახსნა ქალბატონმა ირენა მელუამ, კავკასიის უნივერსიტეტის ვიცე-პრეზიდენტმა ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით. საკუთარ გამოსვლაში მან ხაზი გაუსვა ევროპული სწავლების ხელშეწყობის საქმეში ჟან მონეს მოწინავე ცენტრის როლს და ცენტრის საქმიანობის კომპონენტებს სწავლების, კვლევისა და დისკუსიების მიმართულებით.
აუდიტორიას სიტყვით მიმართა ქალბატონმა ლუსია დი ტროიამ, ევროკავშირის დელეგაციაში თანამშრომლობის სექციის დირექტორის მოადგილემ, რომელიც მიესალმა პროექტის მიზნებს და შესრულებულ კომპონენტებს და წარმატებები უსურვა აკადემიურ გუნდს მომავალ საქმიანობაში.
სახელმწიფო მართვის სკოლის დეკანმა ქალბატონმა ეკა აკობიამ მოკლედ მიმოიხილა პროექტის შედეგები. აღინიშნა, რომ საპროექტო განაცხადი 2021 წელს იქნა წარდგენილი, სახელმწიფო მართვის სკოლის ინიციატივით. 2021 წლის კონკურსში ევროკომისიამ 821 განაცხადი, საიდანაც 34%, მათ შორის ეს პროექტი. პროექტი იყო ინტერდისციპლინური და წარმოადგენდა კოლაბორაციას კავკასიის უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის, სამართლის და ბიზნესის სკოლებს შორის. სამი ფაკულტეტის 8 პროფესორმა იმუშავა პოლიტიკის (policy) შვიდი მიმართულებით, შეაფასა ასოცირების შეთანხმების (AA)/ ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის სივრცის (DCFTA) ფარგლებში საქართველოს ევროკავშირის კანონმდებლობასთან კონვერგენციის პროცესი და ხარისხი და ინკლუზიურ და ცოდნაზე დაფუძნებულ მოქალაქეთა ჩართულობას შეუწყო ხელი ევროინტეგრაციის პროცესში სწავლების, კვლევებისა და დისკუსიების მეშვეობით. პროექტის ფარგლებში 11 სხვადასხვა დამოუკიდებელი ფიზიკური ფორმატის შეხვედრა თუ ტრენინგი ჩატარდა, რომლის ფარგლებში 200-ზე მეტი მონაწილე იყო ჩართული, სხვადასხვა სფეროდან: სტუდენტები, მედია, სამოქალაქო საზოგადოება, საჯარო სექტორი და ბიზნესი. პროექტის ფარგლებში გამოიცა კვლევათა კრებული და ასევე ვიდეო ლექციები, რომლებიც საჯაროდ არის ხელმისაწვდომი კავკასიის უნივერსიტეტის ვებგვერდზე.
EUPOLTRANS-ის ამოცანებზე მუშაობა და შედეგები ასევე შეაჯამეს პროექტის ექსპერტებმა პანელური დისკუსიის ფარგლებში, სადაც ისაუბრეს პროექტის მიღწევებზე და სამომავლო გეგმებზე თუ ტენდენციებზე, საკუთარი კვლევის თუ პოლიტიკის სფეროებში.

On February 24, a public event marking the closure of the Jean Monnet Center of Excellence for EU Policy Transposition (EUPOLTRANS) project was held in the conference hall of Caucasus University.
The event was opened by Ms. Irena Melua, Vice President for Internationalization at Caucasus University. In her speech, she emphasized the role of the Jean Monnet Center of Excellence in promoting European education and its activities in teaching, research, and policy discussions.
The audience was then addressed by Ms. Lucia Di Troia, Deputy Director of the Cooperation Section of the EU Delegation in Georgia, who welcomed the project's goals and accomplishments, and wished the academic team success in their future endeavors.
The Dean of the School of Governance, Ms. Eka Akobia, briefly reviewed the project's results. It was noted that the project application was submitted in 2021, initiated by the Caucasus School of Governance. In the 2021 competition, the European Commission received 821 applications, of which 34%, including this project, were selected. The project was interdisciplinary and represented a collaboration between the School of Governance, the School of Law, and the School of Business at Caucasus University. Eight professors from these three faculties worked on seven policy directions, assessed the process and quality of Georgia's convergence with EU legislation within the framework of the Association Agreement/Deep and Comprehensive Free Trade Area (AA/DCFTA), and promoted inclusive and knowledge-based citizen engagement in the European integration process through teaching, research, and discussions.
Within the project, 11 different independent physical meetings and training sessions were held, involving over 200 participants from various sectors, including students, media, civil society, the public sector, and business. As part of the project, a research collection was published, and video lectures were produced, which are publicly available on the Caucasus University website.
The project's experts also summarized the work and results related to the EUPOLTRANS objectives in a panel discussion, where they talked about the achievements of the project and future plans and trends in their respective research areas as well as policies.