კავკასიის უნივერსიტეტის Erasmus+ ჟან მონეს პროექტის „ევროპული სწავლების სამკუთხედი“ (TEESS) ფარგლებში, 4-5 მარტს, მარნეულის N3 ქართულ-რუსულ საჯარო სკოლაში საბაზო და საშუალო საფეხურის მოსწავლეების, მათი მშობლებისა და მასწავლებლებისათვის ჩატარდა ვორკშოპები თემაზე „ევროპული ასოცირების პროცესები საქართველოში.“
პროექტის „ევროპული სწავლების სამკუთხედი“ (TEESS) განხორციელებას მარნეულში საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან ერთად, მხარი დაუჭირა მარნეულის საგანმანათლებლო რესურს ცენტრმა, ასევე ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის ქვემო ქართლის რეგიონალურმა წარმომადგენლობამ.
ვორკშოპები მიზნად ისახავდა საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების მხარდაჭერას ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში. მსმენელების ცნობიერების ამაღლებას საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების, ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო ეკონომიკური სივრცის შეთანხმებისა (AA/DCFTA) და სწორი საინფორმაციო პოლიტიკის შესახებ.
ვორკშოპებში მონაწილეობა მიიღო 120-მდე მსმენელმა. ვორკშოპები გამოირჩეოდა მოსწავლეთა, მშობელთა და მასწავლებელთა განსაკუთრებული ინტერესით. საკითხების განხილვაში აქტიურად ერთვებოდა თითოეული მსმენელი. ასეთი შეხვედრების მნიშვნელობის შესახებ ისაუბრეს როგორც ისტორიისა და სამოქალაქო განათლების მასწავლებლებმა, ისე უცხო ენების პედაგოგებმაც, რომლებმაც აღნიშნეს, რომ მათთვის მიწოდებული ინფორმაცია და პროექტის ფარგლებში დაბეჭდილი სახელმძღვანელო (დამხმარე სახელმძღვანელო ისტორიისა და სამოქალაქო განათლების მასწავლებლებისათვის „ევროპული ასოცირების პროცესი საქართველოში“), მისცემს მათ შესაძლებლობას გაზარდონ ევროინტეგრაციისა და ასოცირების თემატიკის შესწავლა-განხილვა საგაკვეთილო თუ საპროექტო სწავლების პროცესში.
შეხვედრის დროს დაანონსდა პროექტის ფარგლებში გამოცხადებული მოსწავლეთა ესეების კონკურსი „მე დავინახე ევროპა საქართველოში“. ისინი ახალციხელი მოსწავლეების მსგავსად, ქართულ ენაზე, წერილობითი ფორმით წარმოადგენენ საკუთარ შეხედულებებს AA/DCFTA–ს მნიშვნელობის შესახებ საქართველოს განვითარებაში და მათ პირად ცხოვრებაში, თუ როგორ ხედავენ საკუთარ თავს ისინი ევროპულ ფასეულობებზე დაფუძნებული დემოკრატიული საზოგადოების მშენებლობაში.
პროექტის მიმდინარეობა მარნეულში ქართულ და აზერბაიჯანულ ენებზე გააშუქა ადგილობრივმა ტელევიაზიამ და პრესამ.

Caucasus University's Erasmus + Jean Monnet project "Triangle Effect of European Studies at schools" (TEESS) organized workshops in Marneuli on March 4-5, 2021. Workshops were attended by middle and secondary stage students, their parents and teachers from Marneuli N2 Georgian-Russian Public School.
The implementation of the project "Triangle Effect of European Studies at schools" (TEESS) was supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Georgia and the Educational Resource Center of Marneuli, as well as by Regional Bureau of Information Center of NATO and EU. The aim of the workshops was to support Georgia's association into the EU in the regions of Georgia populated with the ethnic minorities. In particular, to raise the awareness of the trainees through education, communication and information about Georgia's Agreement of Association with the European Union, the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (AA/DCFTA) and sound information policy.
Up to 120 listeners participated in the workshops. The seminars aroused particular interest among students, parents and teachers. Each participant took an active part in the discussion of issues. Both -history and civic education teachers and foreign language teachers spoke about the importance of such meetings. They underlined that provided information was new and much needed. The textbook for history and civic education teachers “European Association Process in Georgia” prepared within the project, will allow them to expand the study and discussion around issues of European integration and association in the learning process or project-based learning.
For successfully conducted workshop, we express our gratitude to Marneuli N2 Georgian-Russian Public School Teacher of history, civic education and geography – Temur Sukashvili.
The project implementation in Marneuli was covered by the Marneuli regional TV and press on Georgian and Azerbaijan languages.