სამართლის სკოლის წარმატება ,,ელსა საქართველო’’-ს იმიტირებული სასამართლო პროცესზე
19-22 მაისს, ევროპის იურისტ სტუდენტთა ასოციაცია საქართველოს (ELSA Georgia) ორგანიზებით, კურორტ საირმეში გაიმართა პროექტის -„ელსა საქართველოს იმიტირებული სასამართლო პროცესი ადამიანის უფლებათა სამართალში (II)“ - ფინალური ეტაპი.
ფინალურ ეტაპზე მეორე ადგილი დაიკავა კავკასიის უნივერსიტეტის გუნდმა შემდეგი შემადგენლობით - ნინო ნასარიძე და დავით სახოკია. იმიტირებული პროცესის საუკეთესო მომხსენებლად დასახელდა დავით სახოკია.
კავკასიის სამართლის სკოლის გუნდის მხარდაჭერას ახორციელებდა კავკასიის სამართლის სკოლის ტრენერი საერთაშორისო და ადგილობრივ შეჯიბრებებში თინათინ ობოლაძე.
პროექტი 6 თვის განმავლობაში რამდენიმე ეტაპად წარიმართა და მასში მონაწილეობა მიიღო 22 გუნდმა საქართველოს სხვადასხვა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან. იურიდიული ფაკულტეტების სტუდენტებმა მოისმინეს სალექციო კურსი ადამიანის უფლებათა შესახებ და დეტალურად გაეცნენ ევროპული სასამართლოს პრინციპებსა და პრაქტიკულ ასპექტებს. წერილობითი ნაშრომების საფუძველზე ნახევარ ფინალურ ეტაპზე გადავიდა 4 საუკეთესო გუნდი, ხოლო ფინალში კი თსუ-ს და კავკასიის უნივერსიტეტის გუნდებმა იასპარეზეს.
ღონისძიების მიზანს წარმოადგენდა ახალგაზრდა იურისტებსა და სტუდენტებში თეორიული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენების ხელშეწყობა ადამიანის უფლებების დაცვის სამართლის მიმართულებით. პროექტის მიმდინარეობისას მონაწილეებმა შეიძინეს და განივითარეს ის მნიშვნელოვანი უნარები, რომლებიც აუცილებელია როგორც პროფესიული, ასევე პიროვნული განვითარებისათვის. გარდა აღნიშნულისა, იმიტირებული სასამართლო პროცესის ფარგლებში მონაწილეებმა მიიღეს ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში წარმომადგენლობის მნიშვნელოვანი გამოცდილება.
აღნიშნული პროექტი განხორციელდა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით. ღონისძიების ფინალურ ეტაპს საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე და კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი თორნიკე ჭეიშვილი დაესწრო.

The success of CSL at the "Elsa Georgia" mock trial
On May 19-22, the final stage of the project "Mock Trial in Human Rights Law of ELSA Georgia (II)" was held in Sairme resort, organized by the European Law Students Association of Georgia (ELSA Georgia).
In the final stage, the Caucasus University team came in second. The team was comprised of - Nino Nasaridze and Davit Sakhokia. Davit Sakhokia was named the best speaker of the simulated process.
The Caucasus School of Law team was supported by Tinatin Oboladze, trainer of the Caucasus School of Law in international and local competitions.
The project took place in several stages during 6 months and 22 teams from different higher educational institutions of Georgia participated in it. Students of law faculties listened to a lecture course on human rights and got to know in detail the principles and practical aspects of the European Court. Based on the written papers, the 4 best teams went to the semi-final stage, and the TSU and Caucasus University teams competed in the final.
The goal of the event was to promote the application of theoretical knowledge in practice among young lawyers and students in the field of human rights protection law. During the course of the project, the participants acquired and developed the important skills necessary for both professional and personal development. In addition, within the mock trial, the participants gained significant experience of being representatives at the European Court of Human Rights.
This project was implemented with the financial support of the Ministry of Justice of Georgia. Tornike Cheishvili, Deputy Minister of Justice of Georgia and professor of Caucasus University, attended the final stage of the event.