ტრენინგები სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში „ევროკავშირი და საქართველოს სამართლებრივი ევროპეიზაცია“
26 აპრილი 2024
2024 წლის 22-24 აპრილს, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩატარდა ტრენინგი „ევროკავშირი და საქართველოს სამართლებრივი ევროპეიზაცია“. სამდღიანი ტრენინგი მომზადდა კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორების ეკატერინე ქარდავასა და გურანდა ჭელიძის მიერ ერასმუს+ ჟან მონეს მოდულის ფარგლებში „სამართლის პროგრამების ევროპეიზაცია საქართველოში“ (Jean Monnet Module: 101084764 — EU-LP-GE). მოდული მიზნად ისახავს ევროპული სწავლების გაძლიერებას საქართველოში, მათ შორის, სამცხე-ჯავახეთის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით რეგიონული სტუდენტებისა და აკადემიურ პერსონალის ცოდნის გაძლიერებას.
ტრენინგის ფარგლებში, პროფესორები გურანდა ჭელიძე და ეკატერინე ქარდავა, შეეხნენ ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობების დინამიკა, ასოცირების შეთანხმება, სამართლებრივი აპროქსიმაციის არსი, ევროკავშირის დაფუძნება და გაფართოება, ევროკავშირის გაფართოების 2023 წლის პაკეტი, კოპენჰაგენის კრიტერიუმები და სხვა.
ტრენინგის ფარგლებში სამცხე-ჯავახეთის უნივერსიტეტის სტუდენტების მხრიდან მომზადდა წინადადებები და რეკომენდაციები  - როგორ უნდა ასწავლონ ევროკავშირი რეგიონულ მოსახლეობას და ეთნიკურ უმცირესობას. რეგიონული ახალგაზრდობისგან უკუკავშირი ამ საკითხთან დაკავშირებით, იძლევა ევროპული სწავლების მეთოდოლოგიისა და შინაარსის უკეთ გააზრებისა და განვითარების შესაძლებლობას.
ტრენინგის დღეებში, შედგა შეხვედრა სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორთან ქალბატონ მაკა ბერიძესა და პრორექტორთან მერაბ ბერიძესთან, რომლებმაც უნივერსიტეტის სასწავლო და სამეცნიერო-კვლევითი  საქმიანობის სიახლეებზე ისაუბრეს და გამოთქვეს მზადყოფნა კავკასიის უნივერსიტეტსა და სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის შემდგომი მჭიდრო თანამშრომლობისთვის.

Training at Samtskhe-Javakheti State University "The EU and Legal Europeanization of Georgia"
On April 22-24, 2024, the training "EU and Legal Europeanization of Georgia" was held at Samtskhe-Javakheti State University. The three-day training was prepared by Caucasus University professors Ekaterine Kardava and Guranda Chelidze within the Erasmus+ Jean Monnet module "Europeanization of law programs in Georgia" (Jean Monnet Module: 101084764 — EU-LP-GE). The module aims to strengthen European Studies in Georgia, including strengthening the knowledge of regional students and academic staff in cooperation with Samtskhe-Javakheti University.
Within the framework of the training, professors Guranda Chelidze and Ekaterine Kardava touched on such issues as: the dynamics of Georgia-EU relations, the Association Agreement, the essence of legal approximation, the establishment and expansion of the European Union, the 2023 EU enlargement package, the Copenhagen criteria and others.
As part of the training, proposals and recommendations were prepared by the students of Samtskhe-Javakheti University - how to teach the EU in regional population and ethnic minority. Feedback from regional youth on this issue provides an opportunity to better understand and develop the methodology and content of EU studies.
During the training days, a meeting was held with the Rector of Samtskhe-Javakheti State University Mrs. Maka Beridze and Vice-Rector Mr. Merab Beridze. They talked about the news of the university's educational and scientific-research activities and expressed readiness for further close cooperation between Caucasus University and Samtskhe-Javakheti State University.