კრიტიკული შემთხვევების მართვის სისტემა სამედიცინო დაწესებულებებში
კრიტიკული შემთხვევების მართვის სისტემის, როგორც სამედიცინო მომსახურების ხარისხის ინდიკატორის დანერგვის გამოწვევები საქართველოში
კვლევის მიზანია, თუ რანდენად ეფექტურად გამოიყენება კრიტიკული შემთხვევების მართვის სისტემა და რამდენად ხშირად ხდება კრიტიკული შემთხვევების იდენტიფიცირება საავადმყოფოში, რამდენად აღიარებენ მას ჯანდაცვის მუშაკები როგორც რისკის მართვის ინსტრუმენტს.
კვლევა განხორციელდება ჩაფიძის გადაუდებელი კარდიოლოგიის ცენტრში, რომელიც ერთ-ერთი მსხვილი სამედიცინო ორგანიზაციაა საქართველოში, სადაც 2015 წლიდან დაინერგა კრიტიკული შემთხვევების მართვის სისტემა. კვლევისათვის ჩატარდება ჩაფიძის გადაუდებელი კარდიოლოგიის ცენტრში კრიტიკული შემთხვევების მართვის სისტემის 2015 – 2019 წლების პერიოდში განხორციელებული ანგარიშგებების ანალიზი.
პროექტის ხელმძღვანელი თენგიზ ვერულავა, კვლევა დაფინანსებულია კავკასიის უნივერსიტეტის კვლევის შიდა საუნივერსიტეტო დაფინანსების კონკურსის ფარგლებში.

Challenges of Introducing the Critical Case Management System as An Indicator of The Quality of Medical Services in Georgia
The purpose of the study is to determine if the critical case management system is effectively used and how often critical cases are identified in the hospital, how well health workers recognize it as a risk management tool.
The study will be carried out at the Chapidze Heart Disease Center, which is one of the largest medical organizations in Georgia, where a critical case management system has been introduced since 2015. The research will involve analyzing the reports generated by the critical case management system of the Chapidze Heart Disease Center from 2015 to 2019.
The head of the project is Tengiz Verulava, the research is financed within the framework of the internal university funding competition of Caucasus University.