უსაფრთხო მრავალშრიანი '5G და მომდევნო' ქსელების განვითარების მეთოდოლოგია საქართველოში აბონენტთა სპეციალური ჯგუფების საჭიროებებისთვის
პეციალური მომხმარებლების (სამხედრო, პოლიციის, მეხანძრეების და ა.შ.) თვალსაზრისით, 5G– ის მაღალი გამტარუნარიანობა, დაბალი შეყოვნება და მაღალი საიმედოობა, გარკვეული ამოცანების გადასაჭრელად ერთდროულად მრავალი აპლიკაციის გამოყენების შესაძლებლობას იძლევა. „5G და მომდევნო“ ტექნოლოგია ასეთ მომხმარებლებს სასიციცხლო მნიშვნელობის მქონე კომუნიკაციების დამყარების საშუალებას აძლევს. იმის გამო, რომ სპეციალური მომხმარებლები ჩვეულებრივთან შედარებით უფრო მეტ სენსორებს ფლობენ და ყავთ ბევრი მომხმარებელი, შესაძლოა წარმოიშვას დამატებითი ოპერაციული საჭიროებები, მაგალითად კიბერუსაფრთხოების მაღალი დონე, რაც თავის მხრივ მოითხოვს განსხვავებულ უსაფრტხოების დონეს, გამოყენების სხვა და სხვა შემთხვევებისთვის (URLLC, eMBB და ა.შ.).
არსებული 5G საკომუნიკაციო სისტემები სრულად ვერ უზრუნველყოფენ სამთავრობო მიერ ხაზების გადაცემული მონაცემების მომსახურების ხარისხით მომსახურებას და უსაფრთხოებას, ნივთების ინტერნეტის კონცეფციის ფართო გამოყენების ფონზე, ასევე საომარი მოქმედებების, ჰიბრიდული ომის და კიბერომის კონტექსტში. 5G ზრდის გარკვეული სერვისების მრავალფეროვნებას და ასშტაბურობას, ამავდროულად აწყდება უსაფრთხოებისა და კონფიდენციალურობის მრავალფეროვან საფრთხეებს როგორც შიდა, ისე გარე თავდამსხმელებისგან. ეს ყველაფერი მიუთითებს 5G ქსელების დაგეგმვისას გამოყენებული მეთოდების დაბალ ეფექტურობაზე, მონაცემთა მაქსიმალურად უსაფრთხოდ გადაცემისთვის გამოყენებული უსაფრთხოების ტექნოლოგიების არასრულყოფილებაზე, კიბერ ინციდენტებზე სწრაფი რეაგირების უნარის არარსებობაზე და ა.შ. ამგვარად, ფიჭური ქსელების უსაფრთხოების სისტემების მეცნიერულ საფუძვლებზე დაგეგმვა და ოპტიმიზაცია, რომლებიც დასახული ეფექტურობის მაჩვენებლებით უზრუნველყოფენ სერვისებით აბონენტების სპეციალურ ჯგუფებს, (გადაცემის სიჩქარე, დაყოვნება, გადაცემული მონაცემების უსაფრთხოება) არის ძალიან რთული სამეცნიერო, ტექნიკური და ეკონომიკური პრობლემა. ამ პრობლემის გადაჭრა საინფორმაციო ინფრასტრუქტურის შექმნის საშუალებას მოგვცემს, რომელიც აკმაყოფილებს განვითარებული მსოფლიოს საინფორმაციო საზოგადოების საჭიროებებს. ამიტომ, აუცილებელია საქართველოში „5G და მომდევნო“ კონცეფციაზე დაფუძნებული სამთავრობო რადიო ქსელის განლაგების მეთოდოლოგიის შემუშავება, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს მომსახურების ხარისხს, ასევე გადაცემული მონაცემების უსაფრთხოებას.
ამიტომ, ეს პროექტი მიზნად ისახავს AI-ზე დაფუძნებული უსაფრთხო ქსელის სეგმენტაციის მართვის გადაწყვეტილებების შემუშავებას, რომლებიც უზრუნველყოფენ უსაფრთხოების ძირითად პრინციპებს, რომლებიც ტრადიციულად მოიცავს კონფიდენციალურობას, ავთენტიფიკაციას, ავტორიზაციას, ხელმისაწვდომობასა და მთლიანობას. ეს მიიღწევა შემდეგი გზით:
- სპეციალური მომხმარებლების საკომუნიკაციო ჯგუფების განსაზღვრა; „5G და მომდევნო“ ქსელის სეგმენტების უსაფრთხოების ძირითადი ინდიკატორების შეფასების მეთოდის შემუშავება;
- ავტომატური „5G და მომდევნო“ ქსელის სეგმენტების შეღწევადობის ტესტირების მეთოდის შემუშავება; AI-ზე დაფუძნებული დაშიფვრის მეთოდების ეკოსისტემის შემუშავება „5G და მომდევნო“ ფიჭური ქსელებისთვის;
- პოსტკვანტური უსაფრთხო სქემის ინტეგრაცია „5G და მომდევნო“ იდენტიფიკაციის სტადიაში;
- კვანტური გასაღების განაწილების მეთოდების მიდგომების დახვეწა „5G და მომდევნო“ დაცული ქსელების შესაბამისი ქსელის სეგმენტებისთვის;
- შემუშავებული გადაწყვეტილებების ტესტირება და ვალიდაცია.
- პროექტი დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფუნდამენტური კვლევებისთვის გრანტით დაფინანსების სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის ფარგლებში. პროექტის ხელმძღვანელი რომან ოდარჩენკო

Methodology For the Development of Secure Multi-Layer "5G and Beyond" Networks for The Needs of Special Groups of Subscribers in Georgia.
From the point of view of special users (military, police, firefighters, etc.), the high bandwidth, low latency and high reliability of 5G allow the use of many applications at the same time to solve certain tasks. "5G and beyond" technology enables such users to establish communications of vital importance. Because special users have more sensors than usual and have many users, additional operational needs may arise, for example a high level of cyber security, which in turn requires a different level of security for other and different use cases (URLLC, eMBB, etc.).
Existing 5G communication systems cannot fully provide the quality of service and security of government-transmitted data lines, in light of the widespread use of the Internet of Things concept, as well as in the context of warfare, hybrid warfare, and cyber warfare. 5G increases the versatility and scalability of certain services, while also facing a variety of security and privacy threats from both internal and external attackers. All these factors underscore the inefficiency of current methods employed in planning 5G networks, the inadequacy of security technologies utilized for ensuring secure data transmission, the absence of swift response capabilities to cyber incidents, etc. Thus, the planning and optimization of cellular network security systems on scientific bases, which provide services to special groups of subscribers with specified efficiency indicators (transmission speed, delay, security of transmitted data) is a very difficult scientific, technical and economic problem. Solving this problem will allow us to create an information infrastructure that meets the needs of the information society of the developed world. Therefore, it is necessary to develop a methodology for deployment of the government radio network based on the "5G and beyond" concept in Georgia, which will significantly improve the quality of service, as well as the security of transmitted data.
Therefore, this project aims to develop AI-based secure network segmentation management solutions that ensure basic security principles that traditionally include privacy, authentication, authorization, availability, and integrity. This is achieved by:
- Defining communication groups of special users; developing a method for evaluating key security indicators of "5G and beyond" network segments;
- Developing a method for automatic penetration testing of "5G and next" network segments; Developing an ecosystem of AI-based encryption methods for "5G and beyond" cellular networks;
- Integrating post-quantum secure circuitry in the identification stage of "5G and beyond";
- Refining quantum key distribution methods approaches for relevant network segments of "5G and next" secure networks;
- Testing and validation of developed solutions.
The project is funded by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia with a grant for fundamental research within the framework of the state scientific grant competition. The head of the project is Roman Odarchenko.