ფინანსური ინფორმაციის დროულობა საქართველოში: როდესაც საკანონმდებლო და საბაზრო სტიმულები წინააღმდეგობაშია
ინფორმაციის სხვა წყაროებთან კონკურენციის პირობებში, როგორებიცაა პრეს რელიზები, ანალიტიკოსების პროგნოზები, ტექნიკურ / ალგორითმზე დაფუძნებული ანალიზი და საკონფერენციო ზარები, დღეს ფინანსური ინფორმაციის მნიშვნელობა კიდევ უფრო მაღალია. მოცემული კონკურენციის გათვალისწინებით, მაღალი ინფორმაციული ღირებულების შესანარჩუნებლად, ფინანსური ინფორმაცია დროულად უნდა გასაჯაროვდეს. ფინანსური ინფორმაციის დროული მიწოდება, კომპანიის მენეჯმენტსა და მის გარე მომხმარებლებს შორის ასიმეტრიული ინფორმაციის შემცირების გზით, ხელს უწყობს ბაზრის მთლიანობას, სამართლიანობას, ეფექტურობას, გამჭვირვალობასა და ინვესტორების დაცვას. ეს კვლევითი პროექტი შეისწავლის კორპორაციული ფინანსური ინფორმაციის გამჟღავნების ვადებს განვითარებადი საქართველოს კონტექსტში, სადაც კაპიტალის ბაზრის უფუნქციობის პირობებში, ფინანსური აღრიცხვის საერთაშორისო სტანდარტებზე დაფუძნებული ფინანსური ანგარიშგების გასაჯაროვების ვალდებულება დაუდგა მთლიან ბიზნეს სექტორის. მიუხედავად იმისა, რომ ქვეყანამ მიაღწია ანგარიშგებების გასაჯაროვების მაღალ დონეს (90%), ეს კვლევა შეისწავლის აღნისნული პროცესის დროულობას, რაც ეჭვქვეშ იქნა დაყენებული წინარე კვლევების მიერ. ანალიზი მოიცავს საქართველოს კერძო სექტორის ათასობით მსხვილ, საშუალო, მცირე და მიკრო საწარმოს. კორპორაციული ინფორმაციის გამჟღავნების შეტანის თარიღების საშუალო / ვარიაციული გადახრების ანალიზითა და ანგარიშგებათა გამჟღავნების განაწილებით სავალდებულო თარიღის ირგვლივ, ასევე, რეგრესიული მოდელის შემუშავებით, ეს კვლევა შეეცდება გამოავლინოს: ა) ანგარიშების დროული და არადროული გამჟღავნების შედარებითი პროპროციები; ბ) ანგარიშგების გამჟღავნების დროულობა დამოკიდებულია საკანონმდებლო თუ საბაზრო სტიმულებზე; გ) ახდენს თუ არა სავალდებულო და ნებაყოფლობითი ჩაბარება ანგარიშგებისა გავლენას ინფორმაცისი ჩაბარების დროულობაზე; და დ) აუდიტორული დასკვნის, აუდიტის დასკვნის ტიპისა და აუდიტორული ფირმის ტიპის როლი ადგილობრივი კორპორატიული ინფორმაციის გამჟღავნების დროულობაში. მიღებული დასკვნები იქნება პირველი აღნიშნული საკითხის შესწავლის კუთხით საქართველოში და ხელს შეუწყობს თავად სამეცნიერო ცოდნის გაღრმავებას, ადგილობრივ მარეგულირებელსა და პოტენციურ ან არსებულ ინვესტორებს თუ კრედიტორებს ეფექტიანი გადაწყვეტილების მიღებაში.
პროექტი დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ახალგაზრდა მეცნიერთა კვლევების გრანტით დაფინანსების 2022 წლის სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსის ფარგლებში. პროექტის ხელმძღვანელი ერეკლე პირველი.

Timeliness of financial information in Georgia: when legislative and market incentives are in conflict.
In the midst of competition from various information sources like press releases, analyst forecasts, technical/algorithm-based analysis, and conference calls, the significance of financial information has heightened. Given the given competition, to uphold its high informational value, financial information must be disclosed promptly. Ensuring the prompt release of financial information plays a crucial role in mitigating information asymmetry between a company's management and external users, fostering market integrity, fairness, efficiency, transparency, and investor protection. This research project delves into the timing of corporate financial information disclosure within the framework of developing Georgia, where the entire business sector is required to disclose financial statements based on international financial accounting standards in the absence of capital markets. Although the country has achieved a high level of reporting disclosure (90%), this study examines the timeliness of the reporting process, which has been questioned by previous studies. The analysis includes thousands of large, medium, small and micro enterprises of the private sector of Georgia. By analyzing the mean/variance deviation of corporate disclosure filing dates and the distribution of reporting disclosures around the mandatory date, as well as developing a regression model, this study will attempt to reveal: a) relative proportions of timely and untimely disclosure of accounts; b) the timeliness of reporting disclosure depends on legislative or market incentives; c) whether mandatory and voluntary submission of reporting affects the timeliness of information submission; and d) the role of audit report, audit report type, and audit firm type on the timeliness of local corporate information disclosure. The findings from this research will be the first in exploring the mentioned issue within Georgia. It will enhance scientific knowledge and provide valuable insights for the local regulator, as well as potential or existing investors and creditors, enabling them to make informed and effective decisions.
The project is funded by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia grant for research of young scientists within the framework of the 2022 state scientific grant competition. The head of the project is Erekle Pirveli.