რუსულენოვან ნაშრომში განხილული იქნება ქართლ-კახეთის სამეფოსა და რუსეთი იმპერიის ურთიერთობა 1783-1798 წლებში, ნაჩვენებია, როგორ ვითარდებოდა ორი ქვეყნის ურთიერთობა და რატომ არ დაიცვა რუსეთის იმპერიამ ქართლ-კახეთის სამეფო ირანის აგრესიისაგან. მონოგრაფიაში გატარებულია აზრი, რომ ქართლ-კახეთის სამეფოს ტრაგედია განაპირობა არა ერეკლე II-ის მცდარმა საგარეო-პოლიტიკურმა კურსმა, არამედ რუსეთის იმპერიის კავკასიურმა პოლიტიკამ, რომელიც სამხრეთ კავკასიაში დამოუკიდებელი ქართული სახელმწიფოს არსებობას არ ითვალისწინებდა.
პროექტი დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საგამომცემლო სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების 2022 წლის კონკურსის ფარგლებში. პროექტის ხელმძღვანელი პროფესორი ბუბა კუდავა.

The Russian-language publication will explore the relationship between the Kingdom of Kartl-Kakheti and the Russian Empire during 1783-1798. It aims to illustrate the evolving relationship between the two nations and analyze why the Russian Empire failed to shield the Kingdom of Kartl-Kakheti from Iranian aggression. The monograph argues that the tragedy of the Kartli-Kakheti kingdom was not a result of Erekle II's flawed foreign policy but rather stemmed from the Russian Empire's Caucasian policy, which did not foresee the existence of an independent Georgian state in the South Caucasus.
The project is funded through the 2022 competition for state scientific grants by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia. The head of the project is Professor Buba Kudava.