3-4 ოქტომბერს, კავკასიის უნივერსიტეტში, IX წლიური საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "მეცნიერება მდგრადი განვითარებისთვის 2024" გაიმართა, რომელიც განხორციელდა გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის მხარდაჭერით და თემატურად უკავშირდებოდა მდგრადი განვითარების მიზნებს, ასევე თანამედროვე მსოფლიოს წინაშე მდგარ გამოწვევებს, რომელიც საკითხების მრავალფეროვნებიდან და აქტუალურობიდან გამომდინარე გლობალური დღის წესრიგია.
კონფერენცია გახსნა და დამსწრე აუდიტორიას სიტყვით მიესალმა კავკასიის უნივერსიტეტის ვიცე-პრეზიდენტი კვლევისა და სტრატეგიული განვითარების დარგში, ბორის (ბუბა) ლეჟავა. ასევე, კონფერენციის დასაწყისში სიტყვით მიმართეს აუდიტორიას და პანელურ დისკუსია გამართეს: რენატო პერეირამ - ISCTE ლისაბონის საუნივერსიტეტო ინსტიტუტი; გორან ბანდოვმა - ზაგრების უნივერსიტეტი და ტომისლავ მესტროვიჩმა - ვაშინგტონის უნივერსიტეტი.
კონფერენციის მიზანია: მდგრადი განვითარების მიზნებიდან გამომდინარე, ინტერდისციპლინური და ინტერკულტურული კვლევების ხელშეწყობა და წახალისება; სამეცნიერო საზოგადოებისთვის სიახლეების წარდგენა; სხვადასხვა თაობის მეცნიერთა შორის კომუნიკაციის გაღრმავება და მხარდაჭერა; ახალგაზრდა მეცნიერთა როლის გამოკვეთა; ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შორის მჭიდრო სამეცნიერო კავშირების სტიმულირება;
კონფერენციის ფარგლებში, 2023-2024 აკადემიური წლის განმავლობაში სამეცნიერო კვლევითი აქტივობის კუთხით საუკეთესო შედეგების მქონე მეცნიერების დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა. კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა, კახა შენგელიამ, გამარჯვებულ მეცნიერებს გადასცა „კავკასიის უნივერსიტეტის საუკეთესო მეცნიერის ჯილდო“ და ფულადი ვაუჩერები. გამარჯვებული მეცნიერები არიან: ოქროს ჯილდო - პროფესორი მაქსიმ იავიჩი; ვერცხლი - პროფესორი თენგიზ ვერულავა და ბრინჯაო - პროფესორი ერეკლე პირველი.

On Octomber 3-4, the IX Annual International Scientific Conference of Caucasus University - "Science for Sustainable Development 2024" was held at the Caucasus University, which was supported by the United Nations and was thematically related to the goals of sustainable development, as well as the challenges facing the modern world, which is a global agenda due to the variety and urgency of the issues.
The conference was opened by Boris (Buba) Lezhava, vice-president of the Caucasus University in the field of research and strategic development, who welcomed the audience. Also, at the beginning of the conference, the following addressed the audience and held a panel discussion: Renato Pereira, ISCTE University Institute of Lisbon; Goran Bandov - University of Zagreb and Tomislav Mestrovic - University of Washington.
Objectives of the conference is: Promotion and encouragement of interdisciplinary and intercultural research based on Sustainable Development Goals; Cumulation of scientific news and representation of them to the academic community; Enhancement and support of communication among scientists of different generations; Outline the role of young scientists; Stimulation of scientific linkages between Georgian and foreign scientists.
Within the framework of the conference, the award ceremony of the three highest performing researchers based on the results of the academic year of 2023-2024 was held. The President of the Caucasus University, Kakha Shengelia, presented the "Best Scientist Award of the Caucasus University" and monetary vouchers to the winning scientists. The winning scientists are: gold award - Professor Maksim Iavich; Silver - Professor Tengiz Verulava and Bronze - Professor Erekle Pirveli.