კავკასიის უნივერსიტეტის აფილირებულმა პროფესორმა, სამართლის დოქტორმა, ხათუნა ბურკაძემ საჯარო ლექცია წაიკითხა თემაზე: „ხელოვნური ინტელექტი, როგორც სამართლის სუბიექტი (შესაძლებლობები და გამოწვევები)“.
საჯარო ლექციის ფარგლებში, პროფესორმა ხათუნა ბურკაძემ განიხილა ხელოვნური ინტელექტის სტრატეგიული, ეთიკური და სამართლებრივი ჩარჩო, გაანალიზა ევროკავშირის მიერ მიღებული ხელოვნური ინტელექტის აქტის მთავარი ასპექტები და განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა AI-ის იუსტიციისა და მართლმსაჯულების სფეროში დანერგვის შესაძლებლობებზე, თანმდევ გამოწვევებზე.
ხათუნა ბურკაძემ აღნიშნა: „ხელოვნური ინტელექტი შეცვლის ტრადიციულ მიდგომებს ყველა საკვანძო მიმართულებით, მათ შორის იურისპრუდენციაში. AI-ის მასშტაბების, შესაძლებლობების ზრდა და თანმდევი რისკები მოითხოვენ სამართალ-სუბიექტურობის საკითხის ხელახალ ანალიზისა და ახალი სამართლებრივი მიდგომების განვითარებას. ამასთან, აღნიშნული თანამედროვე ტექნოლოგია ხელს უწყობს საჯარო და კერძო სამართლებრივი ურთიერთობების დისტანციურად წარმართვას, რაც იურისპრუდენციაში დამკვიდრებულ მეთოდებს ცვლის“.

Affiliated Professor at Caucasus University, Dr. Khatuna Burkadze delivered a public lecture on the topic: “Artificial Intelligence as a Subject of Law: Opportunities and Challenges.”
During the public lecture, Professor Khatuna Burkadze discussed the strategic, ethical, and legal frameworks of artificial intelligence. She analysed the key aspects of the Artificial Intelligence Act adopted by the European Union. Dr. Khatuna Burkadze also focused on the opportunities and challenges associated with implementing AI in the field of justice.
Khatuna Burkadze stated, “Artificial intelligence will change traditional approaches in all key areas, including jurisprudence. The expansion of AI's scale, capabilities, and associated risks necessitates a re-evaluation of existing legal norms and the development of new legal approaches. In addition, this modern technology enables the remote management of public and private legal relations, thereby transforming established methods in jurisprudence.”