10 ივნისს, 15:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის წიგნის მაღაზია ლიბრარეაში, გაიმართება ილიას უნივერსიტეტის პროფესორის გიორგი გვალიას წიგნის პრეზენტაცია - „ევროკავშირი, როგორც გლობალური აქტორი: ინსტიტუტები, ღირებულებები და ინტერესები“.
წიგნი მომზადდა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „ჟან მონეს კათედრა ილიაუნიში (2023-2026)“ - ფარგლებში.
ნაშრომის მთავარი მიზანია ევროკავშირის, როგორც გლობალური აქტორის, როლის, შესაძლებლობებისა და შეზღუდვების გაანალიზება. კერძოდ, წიგნი პასუხობს რამდენიმე ურთიერთდაკავშირებულ კითხვას: როგორი ტიპის საერთაშორისო აქტორია ევროკავშირი? რა ინსტრუმენტებით ახორციელებს იგი საგარეო გავლენას? რამდენად ავტონომიურია მისი საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა? რით აიხსნება მისი ეფექტიანობა გარკვეულ სფეროებში და რა განაპირობებს მის შეზღუდვებს სხვა მიმართულებებით? როგორ აისახება აღნიშნული დინამიკა კონკრეტულ რეგიონულ კონტექსტებში, მათ შორის სამხრეთ კავკასიაში?
წიგნის ავტორი, გიორგი გვალია არის ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების პროფესორი და ჟან მონეს კათედრის ხელმძღვანელი. მისი აკადემიური ინტერესების სფეროს წარმოადგენს საერთაშორისო ურთიერთობების თეორია, ევროპული ინტეგრაცია, მცირე სახელმწიფოების საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა, შავი ზღვისა და სამხრეთ კავკასიის გეოპოლიტიკა და უსაფრთხოება.

On June 10 at 3:00 PM, a presentation of the book “The European Union as a Global Actor: Institutions, Values, and Interests” by Professor Giorgi Gvalia of Ilia State University will be held at the Libraria Bookstore of Caucasus University.
The book was prepared within the framework of the EU-funded project “Jean Monnet Chair at Ilia State University (2023–2026).”
The main objective of the work is to analyze the role, capabilities, and limitations of the European Union as a global actor. In particular, the book addresses several interconnected questions:
- What kind of international actor is the European Union?
- Through which instruments does it exercise external influence?
- How autonomous are its foreign and security policies?
- What explains its effectiveness in certain areas, and what accounts for its limitations in others?
- How do these dynamics manifest themselves in specific regional contexts, including the South Caucasus?
The author, Giorgi Gvalia, is a professor of International Relations at Ilia State University and the head of the Jean Monnet Chair. His academic interests include international relations theory, European integration, the foreign and security policies of small states, and the geopolitics and security of the Black Sea region and the South Caucasus.