დიალექტოლოგიური ვიქტორინა CU-ის სტუდენტებისთვის
10 აპრილს, 17:30 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის C 18 აუდიტორიაში, პროექტის „მე მიყვარს ქართული - ჩემი სახელმწიფო ენა“ ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის იმერხეულ / შავშურ დიალექტურ მასალაზე დაფუძნებული დიალექტოლოგიური ვიქტორინა ჩატარდება.
ვიქტორინა მათთვისაა, ვისაც კარგად აქვს გააზრებული, რომ დიალექტოლოგიური ლექსიკური ერთეულები სალიტერატურო ენის გამდიდრების ერთ-ერთი წყაროა. როგორც ეთერ თათარაიძე ამბობს: „დიალექტები - დედამდინარეში ჩამდინარე ნაკადულები“...
ვიქტორინაში გამარჯვებულ სამ სტუდენტს  ლიეტუვის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში ანდრიუს  კალინდრა გადასცემს საჩუქარს ლიეტუვის პარლამენტის საქართველოს მეგობართა ჯგუფის სახელით.
ლექსიკური ერთეულები წარმოდგენილი იქნება მართებული და არამართებული პასუხების მიხედვით, მაგ.:
ბოჭოჭაჲ
• ობობა
• ბოჩოლა
• ბიჭუნა
უნდა მონიშნოთ მართებული ვერსია.
ვიქტორინა დაფუძნებულია ორ წყაროზე: 1. ქართული ენის შავშური დიალექტი (იხ. მამია ფაღავას, მერი ცინცაძისა და მაია ბარამიძის კვლევა, რომელსაც ლექსიკონი ერთვის 519-ე გვერდიდან; წიგნის ელ. ვერსია იხ. ბმულზე) და 2. მცირე ლექსიკონი, რომელიც ერთვის კრებულს „გრიგოლ ხანძთელის ნაკვალევზე“  და განთავსებულია კავკასიის უნივერსიტეტის ვებგვერდზე.
გთხოვთ, რომ რეგისტრაცია გაიაროთ ბმულზე.
ვიქტორინაში მონაწილეობისათვის აუცილებელია სტუდენტის რეგისტრირება Moodle.cu.edu.ge-ის სისტემაში.
მუდლის სისტემაში მომხმარებლის სახელით ან ელფოსტით (UserName or Email) და კოდური სიტყვით (Password) შესვლის შემდეგ. გადადით ბმულზე.
ან იგივე კურსი გაააქტიურეთ შემდეგნაირად: მთავარი გვერდი - CSH - კავკასიის ჰუმანიტარული და სოციალური მეცნიერებათა სკოლა - CSH საბაკალავრო პროგრამა/CSH Undergraduate Program - I ეტაპი - დიალექტოლოგიური ვიქტორინა.

On April 10, at 17:30, in the C18 auditorium of Caucasus University, a dialectological quiz will be conducted for the students as part of the "I love Georgian - My State Language" project. The quiz will focus on material from the Imerkhevi/Shavshuri dialect.
The quiz is designed for participants with a strong understanding that dialectological lexical units serve as a source of enrichment for the literary language. As Eter Tataraidze describes: " Dialects - flowing streams in the main river..."
Lithuanian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia, Andrius Kalindra, will present a gift to the three victors in the quiz, courtesy of the Group of Friends of Georgia of the Lithuanian Parliament.
Vocabulary items will be presented based on both correct and incorrect answers.
You must select the correct version.
The quiz is sourced from two references: 1. The Shavshuri dialect of the Georgian language, (See: research of Mamia Faghava, Meri Tsintsadze, and Maia Baramidze. the dictionary is attached from page 519; visit the link for the e-version of the book.) 2. A small dictionary included in the collection "In the Footsteps of Grigol Khandzteli," accessible on the Caucasus University website.
Please register via the link.
To participate in the quiz, it is necessary for the students to be registered in the Moodle.cu.edu.ge system.
After entering the Moodle system with a username or email password, visit to the link.
Or activate the same course by following the directions: Main page - CSH - Caucasus School of Humanities and Social Sciences - CSH Undergraduate Program - Stage I - Dialectological Quiz.