12 დეკემბერს, 18:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის წიგნის მაღაზია ,,ლიბრარეა’’-ში, პროფესორ თენგიზ ვერულავას წიგნის - ,, ჯანდაცვის პოლიტიკა’’- ის პრეზენტაცია გაიმართება.
წიგნის აღწერა:
ყოველი ცივილიზებული ქვეყნის სურვილია საკუთარი მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე ზრუნვა. ამოცანა მდგომარეობს ეროვნული შემოსავლის თუ რა მოცულობა შეგვიძლია დავხარჯოთ ჯანდაცვაზე, როგორ ეფექტურად გავანაწილოთ იგი შეზღუდული რესურსების პირობებში.
ჯანდაცვის პოლიტიკის, როგორც დისციპლინის მნიშვნელობა განსაკუთრებით გაიზარდა უკანასკნელ პერიოდში, რადგანაც ჯანდაცვის სისტემის რეფორმირების პერიოდში სისტემის მმართველი წრეები მრავალი პრობლემის წინაშე დადგნენ. შეიძლება ითქვას, არსად მსოფლიოში ჯანდაცვის სისტემაში ასეთი სწრაფი ტემპებით არ ხდება ცვლილებები, როგორც საქართველოში, სადაც მესამე ათეულ წელზე მეტია მიმდინარეობს რეფორმირების პროცესი. რეფორმების მსვლელობისას მრავალი კითხვები ისმება, რომლებიც მნიშვნელოვანია ჯანდაცვის მუშაკებისათვის, სისტემის მენეჯერებისათვის და რომელთაც შეისწავლის ჯანდაცვის პოლიტიკა.
ცხადია, ქვეყნის ჯანდაცვის სისტემის წინაშე დასმული ამოცანების გადაწყვეტა შეუძლებელია კარგად განსწავლული კადრების გარეშე, რომელთა საფუძვლიანი მომზადება მწვავე პრობლემას წარმოადგენს. აღნიშნულის ერთ-ერთ მიზეზს ქართულ ენაზე საჭირო სასწავლო და მეთოდური ლიტერატურის აშკარა ნაკლებობა წარმოადგენს. წარმოდგენილი სახელმძღვანელოს უმთავრესი მიზანია ამ პრობლემის გადაწყვეტის ხელშეწყობა.

On December 12, at 18:00, the presentation of Professor Tengiz Verulava's book - "Health Policy" will be held in the Caucasus University bookstore "Librarea".
Book description:
Every developed country aspires to care for the health of its citizens. The challenge lies in determining how much of the national income can be allocated to healthcare and how to efficiently distribute it in the conditions of limited resources.
The importance of health policy as a discipline has increased, particularly in the recent period as during the restructuring of healthcare systems, the leadership encountered numerous challenges. It can be said that nowhere in the world are changes taking place in the healthcare system at such a rapid pace as in Georgia, where the reform process has been going on for more than three decades. In the course of the reforms, many questions have been raised that are important for health workers, system managers, and health policy researchers.
Obviously, it is impossible to solve the problems facing the healthcare system of the country without well-educated staff, whose thorough training is an acute problem. One of the reasons for this is the obvious lack of necessary teaching and methodical literature in the Georgian language. The main goal of the guide is to facilitate a solution for this problem.