საჯარო ლექცია: საბჭოთა პროპაგანდის ანატომია
26 ნოემბერს, 15:00  საათზე, გაიმართება კავკასიის უნივერსიტეტის „საქართველოს შემსწავლელი საერთაშორისო კვლევის ცენტრის“ მიერ ორგანიზებული საჯარო ლექცია თემაზე „საბჭოთა პროპაგანდის ანატომია“.
ლექციას წაიკითხავს რუსუდან კობახიძე, "საბჭოთა წარსულის კვლევის ლაბორატორიის" მკვლევარი, ილიას უნივერსიტეტის და კავკასის უნივერსიტეტის მოწვეული მკვლევარი.
ლექცია ჩატარდება კავკასიის უნივერისტეტის ბიბლიოთეკაში.
ლექცია მიმოიხილავს საბჭოთა პროპაგანდისტული ენის მთავარ მახასიათებლებს და იმ მეთოდებს, რომელთა მეშვეობითაც ცდილობდა საბჭოთა რეჟიმი, გაეკონტროლებინა  მასობრივი ცნობიერება, შეეცვალა ღირებულებები და საზოგადოების მსოფლმხედველობა.  საბჭოთა პროპაგანდის ენა, როგორც პოლიტიკური ძალაუფლების იარაღი ტოტალიტარული რეჟიმის ძირითადი საყრდენია, რომელმაც სამყარო ჩვენიანებად და მტრებად დაყო. ის აჩვენებს, როგორ გამოიყენებოდა პროპაგანდა არა მხოლოდ კომუნიკაციის ფორმად, არამედ ძლევამოსილ იარაღად, რომელიც ამახინჯებდა რეალობას, ნერგავდა ძალაუფლების წინაშე შიშს და მორჩილებას  და განამტკიცებდა რეჟიმს.
ლექცია სტუდენტებს და დაინტერესებულ მსმენელს დაეხმარება, გაიაზრონ საბჭოთა პროპაგანდის ფსიქოლოგიური და კულტურული განზომილებები, მისი მიზნები და ის ღრმა გავლენა, რომელიც მას საქართველოს საზოგადოებაზე ჰქონდა და გარკვეულწილად დღემდე აქვს.

On November 26, 3:00 PM A public lecture will be organized by the International Research Center for the Georgian studies at Caucasus University on the topic “The Anatomy of Soviet Propaganda”.
The lecture will be delivered by Rusudan (Rusiko) Kobakhidze, Researcher at the SOVLAB; Visiting lecturer at Ilia State University and Caucasus University.
Lecture will be held აt the Library of the CU.
The lecture examines the main characteristics of the Soviet propagandistic language and the methods through which the Soviet regime sought to control mass consciousness, alter values, and shape the worldview of society. The language of Soviet propaganda, as a tool of political power, was a cornerstone of the totalitarian regime that divided the world into allies and enemies. It demonstrates how propaganda was used not only as a form of communication but also as a powerful instrument that distorted reality, instilled fear and obedience before authority, and reinforced the regime.