კავკასიის უნივერსიტეტის ირ. წერეთლის სახელობის ნატოს კვლევითი ცენტრი აცხადებს სტუდენტურ სამეცნიერო კონფერენციას თემაზე: „ნატო და ახალი მსოფლიო წესრიგი: გამოწვევები და პერსპექტივები“.
თანამედროვე საერთაშორისო უსაფრთხოების სისტემა დგას ახალი გამოწვევების წინაშე - გლობალური პოლიტიკური ტრანსფორმაციები, რეგიონული კრიზისები, ჰიბრიდული ომები და ინფორმაციული უსაფრთხოება, რაც განაპირობესნატოს როლისა და მისი სტრატეგიული მიმართულებების ხელახალ გააზრებასა და გადაფასებას.
კონფერენციის მიზანია სტუდენტების ჩართვა აქტუალურ საერთაშორისო პოლიტიკურ დისკურსში და ახალგაზრდა მკვლევართა შორის გამოცდილების გაზიარება.
კონფერენცია გაიმართება: 20 მარტი, 2026.
ლოკაცია: კავკასიის უნივერსიტეტი, თბილისი, პაატა სააკაძის ქ. 1
კონფერენციის თემები და სესიები
კონფერენცია ჩატარდება ოთხ თემატურ სესიად, რომელიც შეეხება ნატოს, როგორც თანამედროვე საერთაშორისო სისტემის გლობალური უსაფრთხოების უმნიშვნელოვანეს ინსტრუმენტს, მის როლსა და მიზნებს ახალი, ცვალებადი გეოპოლიტიკური რეალობების ფონზე, მის ადაპტირებას XXI საუკუნის გამოწვევებთან.
სესია 1 - ნატოს გეოპოლიტიკური როლი თანამედროვე მსოფლიო წესრიგში
განიხილავს ნატოს სტრატეგიულ პოზიციას გლობალურ ძალთა ბალანსში, ალიანსის გავლენას რეგიონულ უსაფრთხოებაზე და მის ადაპტაციას ახალი გეოპოლიტიკური რეალობების პირობებში. მონაწილეები შეაფასებენ, როგორ იცვლება ნატოს როლი მრავალპოლარული სამყაროს ფორმირების პროცესში.
სესია 2 - ნატო და თანამედროვე ჰიბრიდული ომები
დისკუსია შეეხება ჰიბრიდული საფრთხეების (კიბერ თავდასხმების, დეზინფორმაციისა და ტექნოლოგიური ზეწოლის) წინააღმდეგ ნატოს რეაგირების მექანიზმებს; გააანალიზებს, როგორ ცდილობს ალიანსი შექმნას მოქნილი თავდაცვითი სტრატეგიები.
სესია 3 - ნატოს ურთიერთობები პარტნიორ ქვეყნებთან და საქართველოს პერსპექტივა
მონაწილეები იმსჯელებენ ნატოს პარტნიორობის პოლიტიკის არსსა და მნიშვნელობაზე, საქართველოს როლზე რეგიონულ და გლობალურ უსაფრთხოების სისტემაში. განხილვა შეეხება საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის დინამიკას, მიღწევებსა და არსებულ გამოწვევებს.
სესია 4 - ალტერნატიული ხედვები ნატოზე
განიხილავს ალტერნატიულ პოზიციებს ნატოს როლზე თანამედროვე საერთაშორისო სისტემაში.
მონაწილეობის პირობები
კონფერენციაში მონაწილეობა შეუძლიათ ბაკალავრიატის, მაგისტრატურის და დოქტორანტურის საფეხურის სტუდენტებს
სამუშაო ენა: ქართული და ინგლისური
მონაწილეებს შეუძლიათ წარადგინონ ინდივიდუალური ან ერთობლივი ნაშრომები.
მნიშვნელოვანი თარიღები
- აბსტრაქტის წარმოდგენის თარიღი: 20 თებერვალი, 2026
- ნაშრომის კონფერენციაზე დაშვების შესახებ ინფორმაცია 27 თებერვალი, 2026
- კონფერენციის დღის წესრიგის გამოქვეყნება: 15 მარტი, 2026
- კონფერენციის თარიღი: 20 მარტი, 2026
კონფერენციაზე რეგისტრაციისთვის და აბსტრაქტის გამოგზავნისთვის, გთხოვთ, შეავსოთ და გამოაგზავნოთ აღნიშნული ფორმა.
აბსტრაქტისა და ნაშრომის მომზადებისთვის გთხოვთ იხელმძღვანელოთ შემდეგი დოკუმენტების მიხედვით
განაცხადი კონფერენციაში მონაწილეობის შესახებ უნდა გაიგზავნოს შემდეგ ელ-ფოსტაზე: natoresearchcenter@cu.edu.ge

Ir. Tsereteli NATO Research Centre at the Caucasus University, is announcing a student scientific conference on the topic: “NATO and the New World Order: Challenges and Prospects”.
The contemporary international security system is facing a variety of new challenges, including global political transformations, regional crises, hybrid warfare and threats to information security. These challenges necessitate a renewed understanding of NATO's role and its strategic directions.
The conference aims to engage students in current international political discourse, promote academic thinking and facilitate the exchange of ideas among young researchers.
Date: 20 March 2026.
Location: Caucasus University, 1 Paata Saakadze Street, Tbilisi, Georgia.
Conference themes and sessions
The conference will comprise four thematic sessions focusing on:
- NATO as a key instrument of global security in the contemporary international system;
- NATO's role and objectives amid emerging and shifting geopolitical realities;
- The Alliance's adaptation to the challenges of the 21-st century.
Session 1: NATO’s Geopolitical Role in the Modern World Order
This session will examine NATO’s strategic position within the global balance of power, its impact on regional security, and how it is adapting to evolving geopolitical circumstances. Participants will assess how NATO’s role is evolving in the context of a developing multipolar world.
Session 2: NATO and Contemporary Hybrid Warfare
This session will address NATO’s response mechanisms to hybrid threats, including cyberattacks, disinformation and technological pressure, and analyse the ways in which the Alliance seeks to develop flexible defensive strategies.
Session 3: NATO’s Relations with Partner Countries and Georgia’s Perspective
This session will focus on the nature and importance of NATO’s partnership policy, and on Georgia’s place in regional and global security frameworks. Participants will discuss the dynamics of Georgia’s Euro-Atlantic integration, its achievements to date, and the remaining challenges.
Session 4: Alternative Perspectives on NATO
This session will explore alternative viewpoints on NATO's role in the contemporary international system.
Participation Guidelines
The conference is open to students at the bachelor’s, master’s, and doctoral levels.
Working languages: Georgian and English.
Participants may submit either individual or co-authored papers.
• Abstract submission deadline: 20 February 2026
• Notification of acceptance: 27 February 2026
• Publication of the conference agenda: 15 March 2026
• Conference date: 20 March 2026
To register for the conference and submit your abstract, please fill out and send the designated form.
For preparing the abstract and the paper, please follow the guidelines provided in the following documents:
The application for conference participation should be sent to the following email address: natoresearchcenter@cu.edu.ge