კავკასიის განათლების სკოლის განათლების პოლიტიკის სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამის მისია მაღალკვალიფიციური განათლების პოლიტიკის სპეციალისტების მომზადებაა, რაც ხელს შეუწყობს განათლების სისტემის ყველა დონეზე და სექტორში ხარისხიანი პოლიტიკის შემუშავებას და ქვეყნის განვითარებას ადგილობრივი თუ გლობალური გამოწვევებისა და ტენდენციების გათვალისწინებით.
განათლების პოლიტიკის სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამის მიზანია:
1. განათლების პოლიტიკის არსისა და მნიშვნელობის გააზრება – განათლების პოლიტიკის ფუნდამენტური პრინციპების, ისტორიული განვითარების და კონტექსტუალური მნიშვნელობის საფუძვლიანი გაცნობა;
2. განათლების პოლიტიკის ანალიზი – მეთოდოლოგიებისა და ანალიტიკური ინსტრუმენტების სწავლება განათლების პოლიტიკაში მიმდინარე პროცესების სწორად შესაფასებლად და სფეროში არსებული გამოწვევების დასაძლევად;
3. განათლების პოლიტიკის შემუშავება და ეფექტური კომუნიკაცია – განათლების პოლიტიკის საკითხების მკაფიო ფორმულირების, პოლიტიკის შემუშავებისა და ამ პროცესში დაინტერესებული მხარეების ჩართულობისა და ეფექტური კომუნიკაციისთვის აუცილებელი უნარების შესწავლა;
4. განათლების პოლიტიკის ხარისხის გაუმჯობესება – განათლების ხარისხის გაუმჯობესებისათვის აუცილებელი ცოდნისა და უნარების შესწავლა, რაც ხელს შეუწყობს ქვეყნის განვითარებას;
5. პროფესიული განვითარება და ახალი ცოდნის შექმნა – უწყვეტი პროფესიული ზრდის წახალისება ინოვაციური მიდგომების შესწავლითა და განათლების პოლიტიკის სფეროში ახალი ცოდნის შექმნის პროცესში აქტიური მონაწილეობით.
პროგრამის ძლიერი მხარეები
• ქვეყანაში პირველი სამაგისტრო პროგრამა განათლების პოლიტიკის მიმართულებით, რომელიც ფოკუსირებულია განათლების პოლიტიკის არსისა და მნიშვნელობის სიღრმისეულ გააზრებაზე. პროგრამა აქცენტს აკეთებს ისეთი მნიშვნელოვანი უნარების გამომუშავებაზე როგორებიცაა განათლების სფეროში მიმდინარე პროცესების კრიტიკული ანალიზი, გამოწვევების იდენტიფიცირება, მათი გადაჭრის ეფექტური გზების შემუშავება, სფეროს განვითარებისთვის საჭირო ინოვაციური მიდგომების დანერგვა და მათი ადვოკატირება;
• ინოვაციური და ამავდროულად ადგილობრივ კონტექსტზე მორგებული პროგრამა რომლის მართვასა და განხორციელებაში ჩართულია თეორიული, კვლევითი და პრაქტიკული გამოცდილების მქონე მაღალკვალიფიციური კადრები;
• პარტნიორი ორგანიზაციების მზარდი ქსელი, რომელშიც შედის როგორც სკოლამდელი, ზოგადსაგანმანათლებლო, პროფესიული და უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებები, ასევე განათლების საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციები.
დასაქმების სფეროები
განათლების პოლიტიკის სამაგისტრო პროგრამის კურსდამთავრებულს უფლება ექნება დასაქმდეს:
• საჯარო სექტორში როგორც ცენტრალური ასევე ადგილობრივი ხელისუფლების დონეზე განათლების საკითხებზე პასუხისმგებელ სტრუქტურებში;
• საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და არასამთავრობო სექტორში;
• კვლევით და ანალიტიკურ სექტორში;
• საგანმანათლებლო დაწესებულებებში განათლების ყველა საფეხურზე (ზოგადი, უმაღლესი, პროფესიული თუ ზრდასრულთა).

The mission of the Master's program in Education Policy at the Caucasus Education School is to prepare highly skilled education policy professionals who will contribute to the development of high-quality education policies at all levels, supporting the country’s development while addressing local and global challenges and trends.
The Master’s program in Education Policy aims to:
1. Understand the essence and significance of education policy – providing in-depth knowledge of its core principles, historical development, and contextual relevance;
2. Analyze education policy – providing methodological and analytical tools needed to critically  assess ongoing processes and address challenges in the field;
3. Develop policy and communicate effectively – fostering skills to clearly define education policy issues, develop policies, and ensure effective communication and stakeholder engagement in the process;
4. Improve the quality of education policy – building expertise to enhance the education quality and contribute to national development;
5. Promote professional development and knowledge creation – encounrage continuous professional growth through the study of innovative approaches and active engagement in generating new knowledge in education policy.
• The first Master's program in Education Policy in the country, emphasizing a deep understanding of education policy, identification of challenges in the field, and the design and advocacy of innovative solutions;
• An innovative program tailored to the local context, designed and implemented by highly qualified professionals with strong theoretical, research, and practical expertise;
• Access to a growing network of partner organizations,including preschool, general education, vocational, and higher education institutions, as well as organizations addressing broader education issues.
A graduate of the Master's program in Education Policy will be able to work in:
• In public sector organizations responsible for education at both the central and local government levels;
• In international organizations and NGOs;
• In research and policy analysis organizations;
• In educational institutions at all levels (K-12, higher education, vocational, and adult education).