2024 წლის IAUP-ის კონფერენცია შეხვედრა დიდ ბრიტანეთში
7-9 მარტს, დიდ ბრიტანეთში, ნოტინგემ ტრენტის უნივერსიტეტში (Nottingham Trent University) "უნივერსიტეტთა პრეზიდენტების საერთაშორისო ასოციაციის" 2024 წლის ნახევარწლიური შეხვედრა გაიმართა, რომლის მთავარი თემაც იყო: „უმაღლესი განათლების ტრანსფორმაცია“ (“Transforming higher education, transforming lives”). შეხვედრები ჩატარდა როგორც ლონდონის, ასევე ნოტინგემის კამპუსებში.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ უმაღლესი განათლების ლიდერები ევროპიდან, აზიიდან, აფრიკიდან და ამერიკიდან. 20-ზე მეტმა მომხსენებელმა წარადგინა და მონაწილეებს გაუზიარა თავიანთი გამოცდილება უმაღლესი განათლების ტრანსფორმაციაზე, მათი უნივერსიტეტების პრეზიდენტების როლზე ამ პროცესში და სამომავლო პერსპექტივებზე.  გაიმართა პანელური დისკუსიების ისეთ მნიშვნელოვან თემებზე, როგორებიცაა: სტუდენტობის  სერვისები და  მენტალური ჯანმრთელობა, მრავალფეროვნება, ინკლუზია და თანასწორობა, უნივერსიტეტის როლი და გავლენა ეკონომიკურ და სოციალურ განვითარებაზე,  საერთაშორისო  სტუდენტების ჩარიცხვის ხარისხის და რაოდენობის ზრდა, სტუდენტური ცხოვრების, სამუშაო ძალის, ინდუსტრიების და სხვა რელევანტური თემების შესახებ.
შეხვედრას კავკასიის უნივერსიტეტიდან ესწრებოდა CU-ის პრეზიდენტი, კახა შენგელია, რომელიც ასევე არის IAUP მმართველი საბჭოს თავმჯდომარე. მან მოდერაცია გაუწია პანელურ დისკუსიას, რომელიც  „საერთაშორისო სტუდენტების ჩარიცხვის პროცესის ტრანსფორმაცია“-ს  ეხებოდა. კონფერენციაში, ასევე, მონაწილეობა მიიღო უნივერსიტეტის ვიცე-პრეზიდენტმა ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით, ირენა მელუამ.
შეხვედრა გახსნა და დამსწრე აუდიტორიას სიტყვით მიმართა დოქტორმა ფერნანდო ლეონ-გარსიამ - IAUP-ის და CETYS-ის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა (Dr Fernando León-García, President of IAUP and CETYS University); ასევე, პროფესორმა ედვარდ პეკმა - ვიცე-კანცლერმა და NTU-ის პრეზიდენტმა (Prof (Dr) Edward Peck, Vice-Chancellor and President of NTU); დოქტორმა დიანა ბიჩმა - London Higher-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა (Dr Diana Beech, CEO, London Higher).
სამდღიანი პროგრამა მოიცავდა პანელურ სესიებს, მონაწილეებს ასევე ჰქონდათ შესაძლებლობა, რომ ერთმანეთისთვის გაეზიარებინათ საუკეთესო პრაქტიკა და სტრატეგიული შეხედულებები უმაღლესი განათლების მუდმივად განვითარებადი გლობალური პროცესების შესახებ.
შეხვედრის ფარგლებში, კახა შენგელიამ გამართა მმართველი საბჭოს სხდომა, რომელზეც წევრებმა მიმოიხილეს ორგანიზაციის მიმდინარე საქმიანობა, განიხილეს და კენჭი უყარეს  IAUP-ის არჩეული პრეზიდენტის და მისი  სამდივნოს კანდიდატურებს, მიმოიხილეს ახალი წევრების ზრდასთან დაკავშირებული ტენდენციები, ასევე, დაგეგმეს მიმდინარე წლის აქტივობები, მათ შორის ოქტომბრის  ჩინეთის  კონფერენცია, რომლის ფარგლებშიც საპრეზიდენტო მმართველობა გადაეცემა IAUP-ის ახალი პრეზიდენტს.

2024 IAUP Conference Meeting in Great Britain
On March 7-9, in Great Britain, the 2024 semi-annual meeting of the "International Association of University Presidents" was held at Nottingham Trent University. The topic of the meeting was: "Transforming Higher Education, Transforming Lives". Meetings were held at both the London and Nottingham campuses.
Higher education leaders from Europe, Asia, Africa and America attended the event. More than 20 speakers presented and shared their experiences on the transformation of higher education, the role of their university presidents in this process and future perspectives. Panel discussions were held on important topics such as: student services and mental health, diversity, inclusion and equity, the university's role and impact on economic and social development, increasing the quality and quantity of international student enrolment, student life, the workforce, industries and other relevant topics.
From Caucasus University, the meeting was attended by the president of CU, Kakha Shengelia, who is also the chairman of the IAUP Governing Board. He moderated a panel discussion on "Transforming the International Student Enrollment Process." The vice-president of the university in the direction of internationalization, Irena Melua, also participated in the conference.
The meeting opened with addresses delivered by Dr. Fernando León-García, President of IAUP and CETYS University, along with Prof. (Dr.) Edward Peck, Vice-Chancellor and President of NTU, and Dr. Diana Beach, CEO of London Higher.
The three-day program featured panel sessions; participants had the opportunity to share best practices and strategic insights regarding the ever-evolving global processes in higher education.
During the meeting, Kakha Shengelia held a session of the Governing Board. The members assessed the ongoing activities of the organization, deliberated and voted on nominations for the IAUP president-elect and its secretariat, examined trends in new membership growth, and outlined activities for the current year, which included planning for the October China Conference, where the presidency will transition to the new IAUP president.