კავკასიის უნივერსიტეტი მონაწილეობდა სეულში გამართულ IAUP-ის 60 წლის იუბილესა და ნახევარწლიურ შეხვედრაში
13–15 ოქტომბერს, კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა,  კახა შენგელიამ და ვიცე-პრეზიდენტმა ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით, ირენა მელუამ, მონაწილეობა მიიღეს  უნივერსიტეტების პრეზიდენტთა საერთაშორისო ასოციაციის (IAUP) 60 წლის იუბილესა და ნახევარწლიურ შეხვედრაში, რომელიც სეულში, კორეის რესპუბლიკაში გაიმართა.
ღონისძიებას უმასპინძლა სეულსის კიბერ უნივერსიტეტმა (Seoul Cyber University, SCU) IAUP-თან თანამშრომლობით. კონფერენციამ 40-ზე მეტი ქვეყნის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების პრეზიდენტები, რექტორები და ხელმძღვანელები შეკრიბა თემის გარშემო – უმაღლესი განათლების ახალი ხედვა: ინოვაცია, ჩართულობა და გლობალური თანამშრომლობა ხელოვნური ინტელექტის ეპოქაში“.
გახსნის ოფიციალური ცერემონია შედგა IAUP-ის პრეზიდენტის, დოქტორ შონ ჩენის მისალმებით, ასევე, კორეის რესპუბლიკის განათლების მინისტრის ჩოი კიო-ჯინის, კორეის უნივერსიტეტთა განათლების საბჭოს პრეზიდენტის ო-ბონ იანგის და ამერიკის განათლების საბჭოს (ACE) პრეზიდენტის ტედ მიტჩელის მისასალმებელი სიტყვებით.
იუბილეს ფარგლებში, დაჯილდოვდნენ IAUP-ის ყოფილი პრეზიდენტები ასოციაციის გლობალურ მისიაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის - მათ შორის,  კახა შენგელია, რომელიც IAUP-ის პრეზიდენტი 2017–2020 წლებში იყო.
კახა შენგელიამ  უხელმძღვანელა სესიას თემაზე – თანამშრომლობის გზები: უნივერსიტეტების პარტნიორობა ციფრულ ეპოქაში,“ სადაც იაპონიის, კორეის, მექსიკის, რუმინეთისა და მალაიზიის წარმომადგენლებმა განიხილეს ახალი მოდელები აკადემიური თანამშრომლობისა და ციფრული ტრანსფორმაციის მიმართულებით.
ღონისძიების ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტმა ხელი მოაწერა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმებს (MoU) სეულსის კიბერ უნივერსიტეტთან (Seoul Cyber University) და სიამის უნივერსიტეტთან (Siam University, ტაილანდი). აღნიშნული შეთანხმებები მიზნად ისახავს აკადემიური გაცვლის, ერთობლივი პროგრამების, ინოვაციებისა და მეწარმეობის სფეროში თანამშრომლობის გაძლიერებას, რაც კიდევ უფრო განამტკიცებს კავკასიის უნივერსიტეტის სტრატეგიულ ჩართულობას აზიის რეგიონში.
60 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი IAUP-ის შეხვედრა გახდა მნიშვნელოვანი ეტაპი ორგანიზაციის ისტორიაში,  იგი აღნიშნავდა ლიდერობის, ჩართულობისა და გლობალური თანამშრომლობის გაგრძელებას უნივერსიტეტების პრეზიდენტებს შორის, რომლებიც ერთიანდებიან უმაღლესი განათლების განვითარებისთვის მსოფლიო მასშტაბით.

From October 13 to 15, Caucasus University President Dr. Kakha Shengelia and Vice President for Internationalization Ms. Irena Melua participated in the 60th Anniversary and Semi-Annual Meeting of the International Association of University Presidents (IAUP), held in Seoul, South Korea.
Hosted by Seoul Cyber University (SCU) and co-organized with IAUP, the event brought together university presidents, rectors, and higher education leaders from more than 40 countries under the theme “Higher Education Reimagined: Innovation, Inclusion, and Global Collaboration in the AI Era.”
The official opening ceremony featured welcoming remarks by IAUP President Dr. Shawn Chen, followed by congratulatory addresses from H.E. Choi Kyo-Jin, Minister of Education of the Republic of Korea; Mr. O-bong Yang, President of the Korean Council for University Education; and Dr. Ted Mitchell, President of the American Council on Education (ACE).
As part of the 60th Anniversary celebrations, former IAUP Presidents were recognized and honored with symbolic awards for their outstanding contributions to the Association’s global mission - among them, Dr. Kakha Shengelia, former IAUP President (2017–2020).
Dr. Shengelia also chaired Session 3–“Collaborative Pathways: University Partnerships in the Digital Era,” where distinguished speakers from Japan, Korea, Mexico, Romania, and Malaysia discussed new models of academic collaboration and digital transformation in higher education.
During the event, Caucasus University signed Memoranda of Understanding (MoUs) with Seoul Cyber Universityand Siam University (Thailand). These partnerships aim to promote academic exchange, joint programs, and collaborative initiatives in innovation and entrepreneurship, further strengthening Caucasus University’s strategic engagement across Asia.
The Seoul meeting marked a major milestone in IAUP’s history, celebrating 60 years of leadership, inclusion, and global cooperation among university presidents dedicated to advancing higher education worldwide.