CSG-ის დეკანი მე-13 ტრანსევროპულ დიალოგში
7-8 მარტი, დუბროვნიკი, ხორვატია. კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის დეკანმა და ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის საჯარო მმართველობის ინსტიტუტებისა და სკოლების ქსელის (NISPAcee) პრეზიდენტმა პროფ. ეკა აკობიამ მონაწილეობა მიიღო მე-13 ტრანსევროპულ დიალოგში (TED), რომელსაც უმასპინძლა ზაგრების უნივერსიტეტის სამართლის ფაკულტეტმა.
TED 2024 ეხებოდა აქტუალურ თემას - „ციფრული მმართველობა ხელოვნური ინტელექტის ეპოქაში: განვითარებადი პოლიტიკა, რეგულაციები და პრაქტიკა“.
კონფერენცია გახსნა ზაგრების უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორმა ასოც. პროფ. ანამარია მუსამ, და პროფ. ივან კოპრიჩმა, ზაგრების სამართლის ფაკულტეტის დეკანმა. დამსწრეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს პროფ. ეკა აკობიამ და EGPA-ს პრეზიდენტმა, სიენს პო ტულუზის პროფ. ჟან-მიშელ ეიმერი დუზანსმა. მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით ასევე მიმართა ქალაქ დუბროვნიკის მერმა ბ-ნმა მატო ფრანკოვიჩმა, რომელმაც ხაზი გაუსვა ციფრული ინსტრუმენტების, მათ შორის ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების პრაქტიკას, მნიშვნელობას და სარგებელს ქალაქ დუბროვნიკის მმართველობაში.
კონფერენციის სხვადსახვა სამუშაო სესიებზე სფეროს ცნობილმა ექსპერტებმა წარმოადგინეს პრეზენტაციები, გაშუქებული იყოს საჯარო მმართველობაში ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებასთან დაკავშირებული საკითხები, ხოლო გამოსვლების შემდგომ შედგა დისკუსია მონაწილეებს შორის.
კონფერენციის დღის წესრიგი იხილეთ აქ.
ტრანსევროპული დიალოგები (TED) არის ყოველწლიური სამეცნიერო კონფერენციების სერია საჯარო ადმინისტრირების აქტუალურ თემებზე, რომლებსაც 2008 წლიდან ერთობლივად აორგანიზებენ ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის საჯარო მმართველობის ინსტიტუტებისა და სკოლების ქსელი (NISPAcee) და საჯარო ადმინისტრირების ევროპული ჯგუფი (EGPA).

7-8 March, Dubrovnik, Croatia. Dean of Caucasus School of Governance and current President of the Network of Institutes and Schools of Public Administration in Central and Eastern Europe (NISPAcee) Prof. Eka Akobia participated in the 13th Trans-European Dialogue (TED) organized by the University of Zagreb Faculty of Law.
The TED 2024 focused on a timely topic: “Digital Governance in the age of AI: Evolving policies, regulations, and practices”.
The Conference was opened by Assoc. Prof. Dr. Anamarija Musa, vice-rector of the University of Zagreb and Prof. Dr. Ivan Koprić, dean of the Faculty of Law University of Zagreb as well as Prof. Eka Akobia and EGPA president, Prof. Jean-Michel Eymeri Douzans. Mr. Mato Franković, Mayor of the city of Dubrovnik also addressed the participants, highlighting the importance and benefits of the use of digital tools, including AI, in the governance of the city of Dubrovnik.
Renowned experts delivered key note presentations highlighting cutting edge themes related to use of AI in governance followed by discussions from participants representing both professional networks.
Full conference agenda can be accessed here.
Trans-European Dialogues (TED) are series of scholarly annual conferences on timely topics of public administration, jointly organised by the Network of Institutes and Schools of Public Administration in Central and Eastern Europe (NISPAcee) and European Group for Public Administration (EGPA) since 2008.