26 ივნისს, კავკასიის უნივერსიტეტის სპორტულ მოედანზე, ჩატარდა საფეხბურთო ჩემპიონატი „ფეფეს თასი” 2026 გაზაფხულის სემესტრის ლიგის ფინალი.
საფინალო შეხვედრა გახსნა გიორგი ნიშნიანიძის მამამ, მამუკა ნიშნიანიძემ. ტურნირი ეძღვნება გიორგი ნიშნიანიძის (ფეფეს) ხსოვნას და ყოველწლიურად ტარდება კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტებისა და თანამშრომლების მონაწილეობით.
- ჩემპიონატის გამარჯვებული გახდა კავკასიის ბიზნესის სკოლის (CSB) გუნდი „BLAUGRANA”
- მეორე ადგილი დაიკავა კავკასიის არქიტექტურისა და დიზაინის სკოლის (CSA) გუნდმა „PANENKA”
- მესამე ადგილი – კავკასიის ბიზნესის სკოლის (CSB) გუნდმა „PATCHKORA“.
ფინალური შეხვედრის შემდეგ ჩემპიონატის სპონსორმა „Ambassadori Group”-მა გამოავლინა საუკეთესო მოთამაშე ლევან იახტნიშვილი (CSA PANENKA), რომელსაც გადაეცა ორკაციანი ვაუჩერი Ambassadori Kachreti-ში.
პირველ, მეორე და მესამე ადგილზე გასულ გუნდებს, კავკასიის უნივერსიტეტისგან გადაეცათ 1000, 750 და 500 ლარიანი სასაჩუქრე ვაუჩერები.

On June 26, the final match of the "FeFe's Cup" 2026 Spring Semester League football championship was held at the sports field of Caucasus University.
The final match was opened by Mamuka Nishnianidze, the father of Giorgi Nishnianidze. The tournament is dedicated to the memory of Giorgi Nishnianidze ("FeFe") and is held annually with the participation of students and staff members of Caucasus University.
- The winner of the championship was the "BLAUGRANA" team from the Caucasus School of Business (CSB).
- Second place was taken by the "PANENKA" team from the Caucasus School of Architecture and Design (CSA).
- Third place went to the "PATCHKORA" team from the Caucasus School of Business (CSB).
After the final match, the championship sponsor, Ambassadori Group, named Levan Yakhtnishvili (CSA PANENKA) as the tournament's best player and awarded him a voucher for a two-person stay at Ambassadori Kachreti.
The teams finishing in first, second, and third place received gift vouchers worth 1,000 GEL, 750 GEL, and 500 GEL respectively from Caucasus University.