28 მაისს, კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლამ, ბრუკლინის კოლეჯის პროფესორს, ქეიტ როუზ ჰეჯთმანეკს უმასპინძლა.
პროფესორი ჰეჯთმანეკი შეხვდა სტუდენტებს და ჩაატარა ლექციაზე თემაზე - „კულტურა და კეთილდღეობა: გამოცდილებები ფსიქიკური ჯანმრთელობის დაწესებულებიდან, სპორტდარბაზებიდან და მის მიღმა“.
ლექცია ეხებოდა ადამიანის მენტალური, სულიერი და ფიზიკური კეთილდღეობის საკითხებს განსხვავებული კულტურების და პიროვნული გამოცდილებების კონტექსტში.
ქეიტ როუზ ჰეჯთმანეკი არის ფილოსოფიის დოქტორი და ანთროპოლოგიის სრული პროფესორი ბრუკლინის კოლეჯში (ნიუ იორკის სითი უნივერსიტეტი CUNY). მისი კვლევითი საქმიანობა მოიცავს პიროვნების თვითგარდაქმნის პროცესებს კულტურულ კონტექსტში, მათ შორის, ფსიქიკური ჯანმრთელობის დაწესებულებებში, სავარჯიშო სივრცეებსა და ძალოსნური სპორტის გაერთიანებებში. იგი არის არაერთი აკადემიური და შემეცნებითი-პოპულარული ნაშრომის ავტორი; ხშირად მონაწილეობს თემატურ სატელევიზიო გადაცემებსა და პოდკასტებში. მისი ბოლო, უახლესი ნაშრომია -The Cult of CrossFit: Christianity and the American Fitness Phenomenon („კროსფიტის კულტი: ქრისტიანობა და ამერიკული ფიტნესფენომენი“), რომელიც 2025 წელს გამოიცა. იგი საქართველოში იმყოფება, ფულბრაიტის მკვლევართა გაცვლითი პროგრამის ფარგლებში.

Public lecture: Culture and Well-Being: Lessons from a Mental Institution, the Gym, and Beyond
On May 28, the Caucasus School of Humanities and Social Sciences hosted Professor Katie Rose Hejtmanek of Brooklyn College.
Professor Hejtmanek met with students of the School and delivered a public lecture titled “Culture and Well-Being: Lessons from a Mental Institution, the Gym, and Beyond.” The lecture explored human well-being in the context of different cultures and personal experiences.
Katie Rose Hejtmanek, PhD is full professor of anthropology at Brooklyn College of the City University of New York (CUNY) in the United States. She is in Georgia on a Fulbright Scholar Award. Her research examines self transformation in cultural context, including in mental institutions, gyms and strength sport collectives, and the longevity movement. She has published various academic and popular writings, been featured on television and podcast episodes, and her most recent book, The Cult of CrossFit: Christianity and the American Fitness Phenomenon, was published by NYU Press in 2025. She is also a world and national champion in masters weightlifting.