2012 წლის 6 მარტს, კავკასიის სამართლის სკოლაში ღია სემინარი გაიმართა. აბიტურიენტებს უმასპინძლეს და მათთვის საინტერესო თემაზე ისაუბრეს დეკანმა, ხარისხის სამსახურის უფროსმა, პროფესორებმა და სტუდენტური თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა.
შეხვედრის შემდეგ, აბიტურიენტები კავკასიის სამართლის სკოლის სტუდენტებთან ერთად უზენაეს სასამართლოს ეწვივნენ. მათ ისტორიული შენობა, სასამართლო დარბაზები და უნიკალური არქივი დაათვალიერეს. აბიტურიენტებს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე კოტე კუბლაშვილი პირადად შეხვდა.

On March 6, 2012, Open seminar was conducted at Caucasus School of Law (CSL). High school students were provided with detailed information about the school and its program.
Dean, head of Quality Assurance, faculty members and representatives of student self-government talked about various topics students were interested.
After the meeting high school and students from CSL visited the Georgian Supreme Court of Georgia. They were provided with sightseeing tour of the historical building, including court rooms. They visited the unique legal archive. Kote Kublashvili, Head of Supreme court, took time out to meet with the students.