13 თებერვალს, კავკასიის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტმა საერთაშორისო ხარისხის მაძიებელ სტუდენტებს კამპუსში უმასპინძლა.
სესიები, რომლებიც გაზაფხულის სემესტრში დაიწყო, მიზნად ისახავს ახლად ჩარიცხული სტუდენტების დახმარებას აკადემიურ გარემოსთან ადაპტაციასა და უნივერსიტეტის საზოგადოებაში ინტეგრაციაში.
2026 წლის გაზაფხულის სემესტრში, კავკასიის უნივერსიტეტს, ინგლისურენოვან პროგრამებზე, 30-ზე მეტი ქვეყნიდან შემოუერთდნენ საერთაშორისო ხარისხის მაძიებელი სტუდენტები.
ტრადიციულად, საორიენტაციო შეხვედრაზე სტუდენტებმა მიიღეს დეტალური ინფორმაცია უნივერსიტეტის მისიის, ინტერნაციონალიზაციის პოლიტიკისა და საერთაშორისო ურთიერთობების შესახებ, ასევე გაეცნენ უნივერსიტეტში არსებულ სერვისებსა და სასწავლო პროცესში ჩართული დეპარტამენტების საქმიანობას. შეხვედრას ესწრებოდნენ სტუდენტთა მომსახურეობის და მონიტორინგის დეპარტამენტის წარმომადგენლები. შეხვედრა ინტერაქციულ ფორმატში წარიმართა, რამაც სტუდენტებს საშუალება მისცა, მათთვის მნიშვნელოვან კითხვებზე ამომწურავი პასუხები მიეღოთ.
ინგლისურენოვან პროგრამებზე მიღების პროცესი კვლავ მიმდინარეობს და თებერვალსა და მარტში რამდენიმე დამატებითი საორიენტაციო შეხვედრაა დაგეგმილი.

Orientation Sessions for International Students Launched at Caucasus University
On February 13, the International Relations Department of Caucasus University hosted international degree-seeking students on campus.
The sessions, which began in the Spring semester, aim to support newly admitted students in adapting to the academic environment and integrating into the University community.
In the Spring semester of 2026, international degree-seeking students from over 30 countries joined the English-language programs at Caucasus University.
As part of the traditional orientation meeting, students received detailed information about the University’s mission, internationalization policy, and international relations, as well as an overview of the services available on campus and the activities of the departments involved in the academic process. Representatives of the Student Services and Monitoring Department also attended the session. The meeting was conducted in an interactive format, allowing students to receive comprehensive answers to their questions.
The event concluded with a campus tour, during which students visited the University’s research centers and laboratories.
The admission process for English-language programs is still ongoing, and several additional orientation meetings are planned for February and March.