საერთაშორისო რეფერირებად ჟურნალში „საერთაშორისო ჟურნალი სოციალურ მეცნიერებებში“ გამოქვეყნდა კავკასიის უნივერსიტეტში ჩატარებული კვლევის „ადამიანური რესურსების მართვის სტრატეგიული მიდგომები ჰოსპიტალურ სექტორში” შედეგები.
ნაშრომის ავტორები არიან: კავკასიის უნივერსიტეტის ბიზნესის სკოლის პროფესორი თენგიზ ვერულავა და კავკასიის უნივერსიტეტის ბიზნესის სკოლის ჯანდაცვის მენეჯმენტის პროგრამის კურსდამთავრებული, ბიზნესის ადმინისტრირების მაგისტრი ანა ჩხეიძე.
ჟურნალი „საერთაშორისო ჟურნალი სოციალურ მეცნიერებებში“ ინდექსირებულია ERIHPLUS საერთაშორისო სამეცნიერო ბაზაში.
თენგიზ ვერულავა, ანა ჩხეიძე. (2026). ადამიანური რესურსების მართვის სტრატეგიული მიდგომები ჰოსპიტალურ სექტორში. საერთაშორისო ჟურნალი სოციალურ მეცნიერებებში. 6 (1):100-125. DOI: https://doi.org/10.55367/FRKS3639
იმისათვის, რომ ადამიანური რესურსების მართვა საავადმყოფოს ეფექტიანობის გარანტად იქცეს, აუცილებელია სტრატეგიული მიდგომების დანერგვა, სადაც აქცენტი კეთდება არა მხოლოდ ფორმალურ ადმინისტრირებაზე, არამედ პერსონალის კეთილდღეობაზე. წარმოდგენილ კვლევაში გაანალიზებულია ისეთი კრიტიკული საკითხები, როგორიცაა მოტივაციის სისტემები და კადრების შენარჩუნება, რაც ორგანიზაციული სტაბილურობის საწინდარია. ნაშრომში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა პროფესიული გადაწვის პრევენციას, როგორც პაციენტის უსაფრთხოების უპირობო საფუძველს, ასევე განიხილება ციფრული ტრანსფორმაციისა და ხელოვნური ინტელექტის მზარდი როლი თანამედროვე ჰოსპიტალურ მენეჯმენტში. კვლევა აერთიანებს პრაქტიკულ რეკომენდაციებს, რომლებიც ჯანდაცვის სექტორის ლიდერებს ოპერაციული პროდუქტიულობის გაზრდასა და მომსახურების ხარისხის ამაღლებაში დაეხმარება.

The findings of the research conducted at Caucasus University, titled “Strategic Approaches to Human Resource Management in the Hospital Sector,” have been published in the international peer-reviewed journal International Journal of Social Sciences.
The article was authored by Tengiz Verulava, Professor at the Caucasus University School of Business, and Ana Chkheidze, graduate of the Healthcare Management Program at Caucasus University School of Business and Master of Business Administration.
The International Journal of Social Sciences is indexed in the ERIH PLUS international scientific database.
Verulava, T., and Chkheidze, A. (2026). Strategic Approaches to Human Resource Management in the Hospital Sector. International Journal of Social Sciences, 6(1), 100–125. DOI: https://doi.org/10.55367/FRKS3639
Summary:
In order for human resource management to become a guarantee of hospital efficiency, it is essential to introduce strategic approaches that focus not only on formal administration, but also on employee well-being. The study analyzes critical issues such as motivation systems and staff retention, both of which are essential to organizational stability. Particular attention is paid to the prevention of professional burnout as a fundamental prerequisite for patient safety. The article also examines the growing role of digital transformation and Artificial Intelligence in contemporary hospital management. The research brings together practical recommendations that can help healthcare sector leaders improve operational productivity and enhance service quality.